Prawie 15,5 tys. rachmistrzów pomoże w spisie rolnym

0

Urzędy gmin zrekrutowały prawie 15,5 tys. rachmistrzów, którzy będą wspierać Powszechny Spis Rolny w 2020 r. W 18 gminach konieczne było wydłużenie naboru kandydatów.

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych na potrzeby Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. odbył się na przełomie czerwca i lipca br. Jak poinformowała samorząd.pap.pl Ewa Bolesławska z GUS, łącznie zostało zrekrutowanych 15 456 kandydatów.

Jak dodała nabór odbył się bez większych problemów. „Cały proces przebiegał sprawnie, jedyne w 18 gminach w Polsce  nabór był wydłużony z uwagi na niewystarczającą liczbę osób, które zgłosiły się do pełnienia funkcji rachmistrza” – dodała Bolesławska.

Rachmistrz spisowy w 2011 r. wyposażony w elektroniczny terminal; Fot. PAP/W. Jargiło

Jak przypomniała, wysokość stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów została określona w ustawie o Powszechnym Spisie Rolnym i wynosi 20 zł za spis przez telefon i 37 zł za wywiad bezpośredni. „Finalne wynagrodzenie zależy od ilości spisanych osób przez danego rachmistrza” – dodała.

Ostatecznie o uzyskaniu statusu rachmistrza zdecyduje udział w szkoleniu oraz zaliczenie egzaminu.

Powszechny spis rolny będzie przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada. Udział w nim jest dla gospodarstw rolnych obowiązkowy.

mp/ kurier.pap.pl

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze