Pracowali niezgodnie z przepisami

0
fot. WMOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Od stycznia do końca listopada br. kontrolą objęli ponad 5 300 obcokrajowców. Okazało się, że 910 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 70%. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 12%, na trzecim Gruzini – 7%. Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Przedsiębiorcy nie podpisywali też żadnych umów z cudzoziemcami. Funkcjonariusze SG stwierdzili, że najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży budowlanej – 21%, agencji pośrednictwa pracy – 17%. Natomiast w usługach nielegalnie zatrudnionych było – 16%. W turystyce i gastronomii po – 11%, a w zakładach produkcyjnych – 10%, w transporcie – 8%.

W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 29%, mrągowskim – 13%, ełckim – 11%, ostródzkim – 8% . W kętrzyńskim – 6%, giżyckim i piskim – 5%, w bartoszyckim – 4%, a węgorzewskim, gołdapskim, braniewskim i iławskim – po 3%.

Od początku roku do 30 listopada sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym pracodawcom grzywny na kwotę prawie 143 tys. zł.

(WMOSG) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze