Pracowali niezgodnie z przepisami

2
fot. WMOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach.

W pierwszych dwóch miesiącach br. przeprowadzili 29 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami kontrolnymi objęli 422 obcokrajowców i stwierdzili, że 86 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 51%. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 33%, na trzecim Gruzini – 10%. Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Przedsiębiorcy nie podpisywali też żadnych umów z cudzoziemcami.

Funkcjonariusze SG stwierdzili, że najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży produkcyjnej – 29%. Na drugim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa usługowe – 24%. W branży transportowej, rolniczej i turystyce po – 9%. W handlu, gastronomii, budownictwie oraz w firmach pośredniczących w zatrudnianiu – po 5%.

W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 27%, mrągowskim – 17%, ełckim – 15%, gołdapskim – 11%. Natomiast w giżyckim, iławskim i oleckim po – 7%, a w piskim, ostródzkim i braniewskim po – 3%.

Sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę prawie 29 tys. zł.

(WMOSG)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mrukwa

BHP Iber Alles

Mrukwa

Wiadomosc potrzebna jak rybom reczniki.