Pracowali nielegalnie na Warmii i Mazurach

2

Od początku roku na Warmii i Mazurach pracowało niezgodnie z przepisami prawie 690 cudzoziemców. 83% tej grupy stanowili obywatele Ukrainy. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kontrolą objęli ponad 5 700 obcokrajowców. 

Funkcjonariusze Straży Granicznej od 1 stycznia do 30 listopada br. wszczęli blisko 200 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. 31% obcokrajowców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim, 15% w ełckim, 10% nidzickim. Właściciele firm powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na innych warunkach niż określone było w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej naruszenia przepisów stwierdzili w branżach pośredniczących w zatrudnianiu – 66%. W budownictwie pracowało nielegalnie 19% cudzoziemców, a w zakładach produkcyjnych 8% obcokrajowców.

Obywatele Ukrainy stanowili największą liczbę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców, bo aż 83%. Na drugim miejscu, byli obywatele Gruzji – 4%. Natomiast na trzecim znaleźli się Białorusini i Mołdawianie – po 3%.

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG skierowali do sądów blisko 60 wniosków o ukaranie pracodawców. Natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 166 tys. zł.

(źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział SG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
The Polak

Słabo kontrolują.Wiem gdzie powinni sprawdzać i na pewno trafili by w 10.Informacje kosztują

Prezes

A ile Polaków na czarno robi