Opiekunka osób starszych? A może opiekun? W obiegowej opinii praca ta jest dedykowana wyłącznie kobietom. Jak się jednak okazuje, w niemieckiej opiece mogą pracować – i bardzo chętnie to robią – także mężczyźni. Dlaczego panowie decydują się na tego typu pracę i gdzie mogą szukać ofert dla siebie? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Agencje opiekunek osób starszych chętnie zatrudniają też panów

Stereotyp kobiety-opiekunki wciąż jest obecny w głowach wielu osób. To bowiem panie są bardziej kojarzone z troską o drugiego człowieka, z empatią i cierpliwością. A to cechy, które pomagają w pełnieniu obowiązków opiekunki. Powodem takiego postrzegania zawodu opiekunki jest nasza kultura i osadzony w niej obraz kobiety. Jednak, jak wiadomo, często stereotyp ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Panie podejmują się zawodów dla mężczyzn, więc dlaczego panowie nie mogliby zostać opiekunami seniorów?

Branża opiekuńcza, tak jak wiele innych, jest świadkiem sporych zmian. Mimo, że w dalszym ciągu pracuje w niej wiele kobiet, to można zauważyć, że coraz częściej do agencji opiekunek zgłaszają się także mężczyźni. Decyzję o pracy w Niemczech zwykle podejmują panowie z doświadczeniem w pracy w placówkach medycznych. Są to chociażby pielęgniarze, ratownicy albo pomocnicy medyczni.

Zlecenia dla mężczyzn w niemieckiej opiece seniora

Niemieckie rodziny poszukujące opieki dla swojego bliskiego seniora często wspominają, kogo chcieliby zatrudnić. W ciągu ostatnich kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na opiekunów-mężczyzn. Dlaczego? Z prostego powodu. Gdy na zleceniu trzeba wykazać się dużą siłą fizyczną, to właśnie panowie z reguły sprawdzają się lepiej, niż panie. A to bardzo ważne w opiece nad seniorem z nadwagą, paraliżem lub nad osobą schorowaną, leżącą. Innym przykładem zlecenia dla mężczyzny jest opieka nad dwojgiem ludzi ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Panowie dobrze radzą sobie z obsługą podnośników dla osób niepełnosprawnych albo urządzeń rehabilitacyjnych i przeznaczonych do ćwiczeń.

Opiekun czy opiekunka osób starszych?

Siła fizyczna to nie jedyny powód, dla którego panowie-opiekunowie są tak chętnie zatrudniani przez niemieckie rodziny. Zdarza się, że pracodawcy wspominają o większej wytrzymałości emocjonalnej mężczyzn. To im łatwiej przychodzi zachowanie dystansu od pewnych spraw i spokojne, chłodne podejmowanie decyzji. Często też lepiej znoszą długą rozłąkę z rodziną. Nie oznacza to oczywiście, że panowie są mniej wrażliwi.

Opiekun-mężczyzna zazwyczaj jest także:

  • dobrze zorganizowany,
  • chętny do pomocy w trudniejszych pracach domowych czy naprawach,
  • otwarty na dialog i komunikację,
  • asertywny i stanowczy, kiedy zachodzi taka konieczność,
  • odważniejszy, jeśli chodzi o prowadzenie samochodu w obcym kraju.

Gdzie zatem opiekun osób starszych może szukać dla siebie pracy? Niemcy to dobry wybór – za naszą zachodnią granicą jest coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów seniora. Warto też wspomnieć, że niemieckie rodziny są coraz bardziej otwarte i przekonane do zatrudniania mężczyzn na tym stanowisku. Rodziny, które zgłaszają się do agencji opiekunek osób starszych takiej jak Veritas, wiedzą, że ich oczekiwania zostaną spełnione. Wśród ofert pracy można więc znaleźć zarówno ogłoszenia skierowane zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

artykuł partnerski 

Reklama