Pozycjonowanie mobilnej strony internetowej. Które czynniki rankingowe są najważniejsze?

0

Algorytmy wyszukiwarki Google stale są modyfikowane. W taki sposób, aby na pierwszych miejscach pokazywać użytkownikom te serwisy, które mają dla nich największą wartość. Boty analizują nie tylko treść zapytania, ale też dane na temat konkretnego internauty. A skoro ponad 50% ruchu w sieci generują urządzenia mobilne, firmową stronę internetową należy pozycjonować właśnie pod tym kątem. Jak zrobić to w sposób maksymalnie efektywny?

Prowadzona przez Google polityka „Mobile First” wymusza szczególną dbałość o jakość witryny na smartfonach

Innymi słowy: teraz to mobilna wersja witryny traktowana jest przez algorytmy priorytetowo. Trzeba przy tym pamiętać, że prowadzenie 2 stron internetowych równolegle już dawno straciło rację bytu. Aktualnie wymaga się, by wszystkie treści wyświetlać w sposób dynamiczny, dopasowujący układ elementów na ekranie do parametrów konkretnego urządzenia. Nawet jeżeli na firmowym sprzęcie wszystko wygląda w porządku, może się okazać że niektóre konfiguracje napotykają poważne problemy. To oznacza konieczność poważnego przebudowania serwisu, wprowadzenia daleko idących poprawek w kodzie – kompleksowe pozycjonowanie stron www obejmuje również optymalizację witryny pod tym kątem. Eksperci z AFTERWEB zwracają uwagę, że boty Google są w stanie „zameldować się” w serwisie jako konkretne urządzenie i otrzymać dokładnie taki sam kod, jak żywy użytkownik. To witryna musi prawidłowo rozpoznać klasę sprzętu, przeglądarkę i wyświetlić całość we właściwy sposób.

W pozycjonowaniu trzeba uwzględnić kilkaset kwestii, w tym zawartość strony i prowadzące do niej linki

Najpoważniejsze problemy, jakimi zwykle zajmują się specjaliści na stronach mobilnych, dotyczą prawidłowego wykrywania klienta. Jeżeli np. strona rozpozna tablet jako smartfon ze względu na system Android, komfort użytkownika mocno się obniży. Ważne jest również ciągłe aktualizowanie listy urządzeń – w końcu na rynek praktycznie co roku trafia nowa generacja urządzeń mobilnych. Takie modyfikacje nie są szczególnie pracochłonne, ale wielu webmasterów zwyczajnie o tym zapomina. Podejmując się pozycjonowania mobilnej strony internetowej trzeba jeszcze uwzględnić ponad 200 innych czynników rankingowych wyszukiwarki Google. Kwestie dynamicznego dopasowywania elementów do ekranu to dopiero początek.

artykuł partnera