Pożary sadzy kominowej w powiecie giżyckiej. Służby apelują o przeglądy instalacji grzewczych

0

Tylko w ostatnich dniach policjanci i strażacy pracowali na miejscu 3 przypadków zapalenia się sadzy w kominie. Jak się okazało, właściciele domów nie zadbali o regularne czyszczenie oraz przegląd przewodów kominowych. 

Giżyccy policjanci apelują do wszystkich właścicieli domów i budynków korzystających z pieców CO opalanych paliwem stałym o rozważne eksploatowanie urządzeń grzewczych i o ich systematyczne kontrolowanie.

Tylko w przeciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu giżyckiego doszło do 3 przypadków zapalenia sadzy w kominie. Do zdarzeń tych doszło przez zbagatelizowanie obowiązku czyszczenia kominów oraz ich systematycznych przeglądów.

Pożar sadzy w miejscowości Wydminy (fot. OSP Wydminy)
Pożar sadzy w Szczepankach (gm. Wydminy) fot. OSP Miłki

Pamiętajmy również, że w piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci i odpadów, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym i tym samym doprowadzić do zapalenia materiałów na niższych kondygnacjach przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

Co zrobić gdy dojdzie do zapalenia sadzy ?

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.

Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Gaszenie wodą może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.

Co grozi za zlekceważenie obowiązku corocznych przeglądów kominiarskich?

Po pierwsze właściciel lub lokator mieszkania lub domu, na którym spoczywa obowiązek dbania o instalacje i przewody, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Karę pieniężną może także orzec sąd.

Po drugie niekontrolowany przez kominiarzy dom lub mieszkanie może być odcięty od dostaw gazu ze względów bezpieczeństwa. W razie pożaru brak okresowych kontroli kominiarskich może być podstawą odmowy przez firmę ubezpieczeniową wypłaty należnego odszkodowania.

Najpoważniejszą jednak konsekwencją jaka może się wydarzyć w niesprawdzanych instalacjach gazowych i przewodach kominowych to śmiertelnie groźne zaczadzenie (zatrucie czadem), które co roku w okresie grzewczym powoduje wiele wypadków śmiertelnych.

Źródło: KPP Giżycko, fot. OSP Wydminy, OSP Miłki

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze