Powstaje film o Zespole Pieśni i Tańca „Giżycko”, który działał nieprzerwanie od 1971 r. do wczesnych lat 90.!

0

Dokładnie 13 marca 1971 roku decyzją władz Wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Pracy w Olsztynie został założony Zespół Pieśni i Tańca „Giżycko”. Założycielem i wieloletnim opiekunem zespołu był inż. Edward Ottomański, prezes Spółdzielni Pracy Przemysłu Spożywczego „SPES” w Giżycku oraz członek Rady Nadzorczej CZSP w Warszawie.

Do zespołu zgłosiło się 85 osób, pierwszą kadrą instruktorską byli Janusz Gozdowski (kierownik artystyczny), Hieronim Michniewski (choreograf), Tadeusz Chmiela (instruktor muzyczny) oraz Jerzy Syroć (kierownik zespołu). „Giżycko” trenowało 2 razy w tygodniu w ówczesnym Powiatowym Domu Kultury przy ul. Konarskiego.

Pierwszy występ

1 lipca 1971 roku „Giżycko” miało okazję wystąpić po raz pierwszy przed publicznością podczas 49. Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości Pracy. Miesiące poprzedzające ten dzień upływały na ciężkiej pracy, wielogodzinnych próbach oraz poszukiwaniach strojów regionu warmińsko-mazurskiego, które finalnie wypożyczono z Działdowskiego Domu Kultury. Przygotowano krótki, aczkolwiek dynamiczny program oparty na pieśniach Warmii i Mazur. Niestety, w konfrontacji z doświadczonym ZPiT z Opola nie wypadł najlepiej, niemniej występ rodzimej formacji został ciepło przyjęty przez publiczność, co stanowiło największą nagrodę za ogrom włożonej pracy.

I występ ZPIT Giżycko w Powiatowym Domu Kultury 1.07.1971. Zdjęcie z zasobów Giżyckiego Archiwum Cyfrowego

Lata świetności

Po wakacyjnej przerwie zespół wznowił swą działalność. Opiekę nad nim przejęła Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego „SPES” w Giżycku z prezesem Ottomańskim na czele. Do kadry dołączyła nowa choreograf – Krystyna Rekosz. Drugi występ w historii zespołu, już we własnych strojach odbył się 1 maja 1972 roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dzięki czemu formacja, używając żeglarskiej nomenklatury „nabrała wiatru w żagle” i wybiła się na szczyt popularności wśród Zespołów Pieśni i Tańca nie tylko w regionie, ale w całym kraju. 

Rok 1972. Zdjęcie pamiątkowe po drugim występie Zespołu, pierwszy z okazji 1 Maja, w kolejnych latach występy „Giżycka” będą stałym i wyczekiwanym punktem obchodów pierwszomajowych obchodów. Zdjęcie z prywatnego archiwum pani Luci Diblikova.

Od tego momentu Zespół intensywnie się rozwijał, wzbogacił swój program o kolejne suity, by docelowo móc zaprezentować pieśni nie tylko regionu warmińsko-mazurskiego, ale również krakowskiego, kurpiowskiego, kaszubskiego, a nawet lubelszczyzny. W 1972 roku instruktorem kapeli został Bogdan Popowicz, zaś w 1976 roku do kadry dołączył Henryk Gierwel, który przejął opiekę nad chórem. „Giżycko” współpracowało nie tylko z Powiatowym Domem Kultury (późniejszy MDK), ale również Towarzystwem Miłośników Ziemi Giżyckiej oraz Szkołą Muzyczną. Pierwszy wyjazd zagraniczny odbył się w 1974 roku do Bułgarii, gdzie czterokrotnie występowali – w Burgas, Kobleshkovie, Miczurin (obecnie Carewo) oraz Ajtos.

Zwiedzanie Burgas na zdjęciu od prawej Henryk Gierwel, Krystyna Rekosz, Bogdan Popowicz, członkini zespołu: Halina Buko. Zdjęcie z prywatnego archiwum Haliny Żeczek (Buko)

Potem kolejno odwiedzał Węgry, Rumunię, Czechosłowację, Związek Radziecki, nie zapominając o rodzimych występach – m.in. w Łodzi, Koninie, Warszawie czy Kielcach. Pochody pierwszomajowe z udziałem ZPiT „Giżycko” były wielkim wydarzeniem.

Występ Zespołu z okazji 1 maja. Zdjęcie z prywatnego archiwum Iwony Sepierzyńskiej.

X-lecie w kinie Fala 

28 maja 1981 roku w kinie „Fala” odbył się jubileuszowy koncert Zespołu z okazji jego X-lecia. W programie suita warmińsko-mazurska, kurpiowska, kaszubska, krakowska oraz oberkowa. W koncercie uczestniczył również chór dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierownictwem Henryka Gierwela. Na zakończenie Zespół wykonał „Pieśń przyjaźni” zapraszając publiczność do wspólnego przyjacielskiego kręgu.

X-lecie Zespołu Pieśni i Tańca w kinie „Fala” 1981 rok. Zdjęcie z zasobów Giżyckiego Archiwum Cyfrowego.
X-lecie Zespołu Pieśni i Tańca w kinie „Fala” 1981 rok. Zdjęcie z prywatnego archiwum Antoniego Włodkowskiego.
X-lecie Zespołu Pieśni i Tańca w kinie „Fala” 1981 rok. Zdjęcie z prywatnego archiwum Haliny Żeczek (Buko)

XV-lecie

Z okazji XV-lecia działalności Zespół otrzymał odznakę za Zasługi dla Województwa Suwalskiego, a także nagrodę pieniężną w wysokości 100.000 starych złotych od Wojewódzkiego Funduszu Rozwoju Kultury za folkloru oraz kultury regionu w Polsce i za granicą. Jubileuszowy koncert odbył się 21 czerwca 1986 roku w giżyckim kinie „Fala”.

W repertuarze pieśni i tańce z regionów: mazursko-warmińskiego, kurpiowskiego, krakowskiego i lubelskiego.

Koncert jubileuszowy z okazji XV-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Giżycko”. Strona z kronik Zespołu, dzięki uprzejmości Krystyny Rekosz.

Zespół działał do wczesnych lat 90. XX wieku. Po upadku komunizmu i rozwiązaniu SPES-u utracił on stałe źródło finansowania, co było jedną z głównych przyczyn powolnego końca. Niektórzy członkowie „Giżycka” założyli kolejny, mniejszy już zespół „Mazury”, który występował głównie dla grup zorganizowanych.

O Zespole Pieśni i Tańca „Giżycko” powstaje film, którego producentem jest giżycka fundacja st.ART. Premiera zaplanowana została na 14 grudnia 2023 roku w Giżyckim Centrum Kultury – można powiedzieć, że „Giżycko” wraca na scenę obecnego GCK! Bezpłatne wejściówki będą do odbioru od 8 grudnia w Giżyckim Centrum Kultury.

Zadanie współfinansowano ze środków budżetowych Miasta Giżycka.

 

 

Partnerzy projektu

 

(Fundacja st.ART)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze