Ponad 900 cudzoziemców pracowało nielegalnie na Warmii i Mazurach

0

Od początku roku na Warmii i Mazurach pracowało niezgodnie z przepisami ponad 900 cudzoziemców. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kontrolą objęli 3933 obcokrajowców. Najwięcej nielegalnie zatrudnionych było w branży budowlanej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej od 1 stycznia do końca sierpnia wszczęli 90 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. 29% obcokrajowców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim, 11% w iławskim, 9% mrągowskim.

Właściciele firm powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na innych warunkach niż określone było w zezwoleniu czy oświadczeniu. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej największe naruszenia przepisów stwierdzili w branży budowlanej, bo aż 27% . Natomiast w agencjach pośrednictwa pracy – 19%, gastronomii – 18%, a w zakładach produkcyjnych – 14% – mówi rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Najwięcej nielegalnie zatrudnionych było obywateli Ukrainy  – 76%., Gruzji – 12%, Białorusi i Indonezji po 4%.

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG skierowali do sądów blisko 38 wniosków o ukaranie pracodawców. Natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 83 tys. zł.

(WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze