Ponad 70 pożarów na terenie powiatu giżyckiego

0

Od początku roku do maja na terenie powiatu giżyckiego wystąpiło ponad 70 pożarów traw. Niestety, brak opadów sprzyja powstawaniu tego typu zdarzeń.

Stop pożarom traw to kampania informacyjna, której głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu zarówno skalę zjawiska, zagrożenia i profilaktykę prowadzącą do zmniejszenia ilości tego typu zdarzeń. W minionym roku na terenie kraju najwięcej pożarów traw odnotowano na w marcu i kwietniu- łącznie 1 720, co stanowiło 56,7% wszystkich pożarów traw, których niestety przyczyną jest także działalność człowieka.

Obecna sytuacja meteorologiczna i towarzyszący jej brak opadów, zachmurzenia czy wiatr sprzyjać będzie rozprzestrzenianiu się ognia czego przykładem są pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym. Także giżyccy strażacy od 22 kwietnia uczestniczą w działaniach w dolinie Biebrzy, w ramach Warmińsko Mazurskiej Brygady Odwodowej, gdzie gaszą nie tylko trawy i trzcinowiska, ale także obszary zadrzewione.

Powiat giżycki jest kojarzony głównie z jeziorami, jednak kraina tysiąca jezior to także Puszcza Borecka i rozbudowane drzewostany kilku nadleśnictw, w których utrzymuje się wysoki stopień zagrożenia pożarowego.

Apelujemy i przestrzegamy:

-wypalanie traw jest zabronione i nie przynosi efektów agrotechnicznych,
-pożar w obecnych warunkach może się szybko rozprzestrzenić- w sprzyjających warunkach szybciej niż średnia prędkość biegacza,
– pożar który wymknął się spod kontroli może zagrażać mieniu znajdującemu się w sąsiedztwie oraz ludziom znajdującym się w pojazdach, zabudowaniach lub chociażby spacerującym w okolicy,
– pożar trawy to nie tylko zniszczenie materii organicznej, to zniszczenie siedliska dla wielu  organizmów takich jak ptaki znajdujące się obecnie w okresie lęgowym, gryzonie czy owady.

Źródło: KPPSP Giżycko

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze