Wczoraj poznaliśmy wyniki trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, w których działały państwowe gospodarstwa rolne. Do samorządów w powiecie giżyckim trafi łącznie 18 240 952 zł.  Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na modernizację dróg i przebudowę remizy OSP. 

Giżyccy samorządowcy odebrali w czwartek (14.07.) z rąk senator Małgorzaty Kopiczko symboliczny czek na dofinansowanie inwestycji na terenach popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

Spotkanie zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Bystrym. Na zaproszenie wójta Gminy Giżycko do Bystrego przyjechali wójtowie i burmistrzowie gmin, których wnioski zostały zaakceptowane przez rząd. 

Jak Państwo wiecie, jest to bardzo ważny program. Celem tego programu jest niwelowanie różnic, które były od wielu lat w środowiskach popegeerowskich. Program dedykowany jest środowiskom najbardziej potrzebującym – mówiła senator Małgorzata Kopiczko. 

W tej edycji gminy mogły starać się o wsparcie w wysokości nawet 98 procent wartości inwestycji. Wkład własny samorządów to tylko 2 procent. 

Chcemy dziś oficjalnie poinformować, że w Gminie Giżycko, w Zielonym Gaju będzie wykonana stacja uzdatniania wody w kwocie 4,9 mln złotych – przekazała senator Małgorzata Kopiczko. 

Na spotkaniu obecny był także poseł Jerzy Małecki, który mówił, że po transformacji ustrojowej miejscowości popegeerowskie zostały zapomniane. 

W tej chwili próbujemy nadrobić to, co zostało utracone, żeby osoby mieszkające na tych terenach miały dobry dostęp do służby zdrowia, do szkoły, do kościoła, do urzędu (…) To nie jest nasze ostatnie słowo, na pewno ten program będzie kontynuowany – powiedział poseł Jerzy Małecki. 

Wśród inwestycji, o które wnioskowały gminy z powiatu giżyckiego, znalazły się m.in. modernizacja dróg gminnych, przebudowa remizy OSP oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. 

Bardzo się cieszę, że takie środki trafiają do samorządów, bo po raz pierwszy możemy na obszarach popegeerowskich wykonać tak wiele cennych i potrzebnych inwestycji – mówił wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz. 

Jak zaznaczył wójt Gminy Giżycko, w miejscowości Bystry, w ramach dofinansowania  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, została już zakończona i odebrana inwestycja przebudowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. 

To osiedle, które funkcjonowało w ramach PGR-u, ma teraz nową sieć, która zapewnia dobrą i prawidłową gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną – powiedział wójt Marek Jasudowicz. 

Gmina Giżycko jest także na etapie realizowania programu grantowego, w ramach którego zakupiono 252 komputery dla dzieci ze środowisk popegeerowskich. 

Dofinansowane wnioski z terenu powiatu giżyckiego:

 • Gmina Giżycko – Przebudowa i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Zielonym Gaju, 4 900 000,00 zł.
 • Miasto Giżycko – Opracowanie dokumentacji i przebudowa boisk wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Szkole Podstawowej nr 2 w Giżycku, 2 000 000,00 zł.
 • Powiat Giżycki – Remont drogi powiatowej nr 1803N na odcinku Doba – Guty o długości 1,2 km przeciwdziałaniem wykluczeniu komunikacyjnego byłego obszaru PGR Doba, 980 000,00 zł.
 • Gmina Miłki – Przebudowa dróg gminnych na terenach popegeerowskich Gminy Miłki, 2 912 952,00 zł.
 • Gmina Ryn – Przebudowa budynku remizy OSP w Rynie, 3 920 000,00 zł.
 • Gmina Wydminy – Wykonanie dokumentacji projektowej i budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Wydminach 1 225 000,00 zł.
 • fot. Piotr Tomasz Suchta
  fot. Piotr Tomasz Suchta
  fot. Piotr Tomasz Suchta

  fot. Piotr Tomasz Suchta

(PTS)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze