20.01.2023 Morąg. 4WMBOT 42 Batalion Lekkiej Piechoty w Morągu. Wcielenie nowych żołnierzy. fot. DWOT

Ponad 160 ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego zdecydowało się wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT”. W czasie zimowego wypoczynku przejdą szkolenie podstawowe pod okiem instruktorów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Większość kandydatów do terytorialnej służby wojskowej to osoby w wieku 18-25 lat. Blisko 40 proc. stanowią kobiety. Wśród nowo przyjętych są uczniowie, studenci oraz pedagodzy. To głównie z myślą o nich zorganizowano szkolenie podstawowe w czasie ferii zimowych.

Do tej grupy należą siostry Małgorzata i Marta. – „Jesteśmy bliźniaczkami, od zawsze jesteśmy razem. Ta sama szkoła, zajęcia, teraz też postanowiłyśmy pójść razem do wojska, aby się motywować, wspierać i spełnić obywatelski obowiązek”.

Wśród rekrutów są osoby reprezentujące różne zawody i branże. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej dołączyła również Agata. Wicemistrzyni Świata i Dwukrotna Mistrzyni Europy w żeglarstwie. „Cieszę się, że mogę połączyć sport z wojskiem. Jest to dla mnie doświadczenie, które buduje siłę i dyscyplinę, a także pomoże mi w dalszym rozwoju” – komentuje.

W jednostce w Morągu możemy spotkać rodziny, które wspólnie podjęły wyzwanie i rozpoczęły szkolenie podstawowe. „Jestem z moją mamą na szkoleniu wojskowym. Najpierw to ja byłam zdecydowana na założenie munduru, później namówiłam moją mamę, którą staram się bardzo motywować, ponieważ wiem, że może być jej ciężko. Jestem dumna z mojej mamy, że postanowiła razem ze mną zostać żołnierzem” – dodaje Klaudia.

Instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz topografii.

Zagadnienia w tym zakresie przez ostatnie tygodnie doskonaliło również ponad 100 ochotników szkolenia wyrównawczego, które rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty, a zakończyło w niedzielę (22.01). Szkolenie wyrównawcze to jeden z początkowych etapów szkolenia żołnierza WOT.

Natomiast w Braniewie realizowane jest szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec 2022 roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, by ostanie 10 dni „szesnastki” kontynuować jednym ciągiem. Liczące blisko 300 kandydatów kompanie szkolne połączą się 4 lutego w Morągu, gdzie złożą uroczystą przysięgę wojskową. Docelowo żołnierze zasilą bataliony w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.

Wiedza i umiejętności ochotników zostaną zweryfikowane podczas egzaminu końcowego, który składa się z wielu zadań taktyczno-ogniowych.

Tekst: kpr. Angelika Żmijewska, st. szer. Sabina Mazurek, zespół prasowy 4W-MBOT

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze