Ponad 100 terytorialsów złoży przysięgę wojskową

0
22.07.2023 Ełk. Przysięga wojskowa żołnierzy 4 WM BOT. FOT.DWOT

Ponad stu nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło 22 lipca przysięgę wojskową w Ełku. Ochotnicy wypowiedzieli słowa roty w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza i dowódcy 4 W-MBOT płk Jarosława Kowalskiego.

Dziękuję za decyzję przystąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. Łączycie swoją aktywność zawodową ze służbą wojskową, to bardzo dobry wybór – mówił minister Mariusz Błaszczak do żołnierzy składających przysięgę.

Dziś możemy cieszyć się pokojem, ale to nie znaczy, że waga słów przysięgi wojskowej jest mniejsza niż podczas wojny. Przysięga to nie tylko deklaracja gotowości do obrony ojczyzny w razie konfliktu zbrojnego. To także zobowiązanie do pełnienia służby społeczeństwu na co dzień, podczas pokoju – podkreślił dowódca 4 W-MBOT płk Jarosław Kowalski.

To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą bardzo mobilizuje mnie do tego, by wstąpić do wojska i trzeba być gotowym. Chciałem być też przykładem dla moich znajomych – mówił szeregowy Piotr tuż po wypowiedzeniu roty przysięgi.

Terytorialna służba wojskowa może być także wstępem do związania całego życia z wojskiem.

Po maturze chciałabym rozpocząć studia oficerskie. Moim marzeniem jest zostać żołnierzem zawodowym – mówiła Maja, która zdecydowała się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Złożenie przysięgi było zwieńczeniem wytężonego, 16-dniowego szkolenia. Trening obejmował podstawy wojskowości – ochotnicy ćwiczyli przede wszystkim taktykę, strzelanie, topografię i ratownictwo pola walki.

Nowi żołnierze odbywali „16-tkę” w oparciu o bazę 44. batalionu lekkiej piechoty w Ełku. Wielu spośród ochotników to uczniowie, którzy skorzystali z propozycji Wojsk Obrony Terytorialnej pod hasłem „Wakacje z WOT”.

4 W-MBOT stałe się powiększa. W jej pięciu batalionach i pododdziałach wsparcia służy dziś łącznie ponad 3,5 tys. osób.

Kolejne „Wakacje z WOT” na Warmii i Mazurach już w sierpniu. Każdy, kto chciałby wziąć udział w szkoleniu może zgłosić się do brygadowego rekrutera. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/.  Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

(Tekst: szer. Jakub Kiziewicz)

22.07.2023 Ełk. Przysięga wojskowa żołnierzy 4 WM BOT. FOT.DWOT
22.07.2023 Ełk. Przysięga wojskowa żołnierzy 4 WM BOT. FOT.DWOT
22.07.2023 Ełk. Przysięga wojskowa żołnierzy 4 WM BOT. FOT.DWOT
Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze