Pomysłowo o prądzie w Rydzewie – konkurs „Planeta Energii” rozstrzygnięty

0

Ponad 15 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach szkolnych dotyczących prądu elektrycznego, które sami przygotowali. W gronie najbardziej pomysłowych i nagrodzonych znaleźli się uczniowie z klasy III i pani Jolanta Książkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie. To dzięki nim Giżycko z dwudniową wizytą odwiedzi mobilne centrum nauki „Planeta Energii”, w którym dzieci będą sterować elektrownią wiatrową, dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie.

Udział w konkursie „Planeta Energii” to okazja do przeprowadzenia atrakcyjnych i nieszablonowych zajęć. Skorzystali z niej kreatywni nauczyciele, tacy jak pani Jolanta Książkiewicz z SP w Rydzewie, pod której okiem powstały niecodzienne projekty. Uczniowie z klasy III m.in. odbyli wycieczkę do zakładu utylizacji odpadów, po której przygotowali grę polegającą na odpowiednim sortowaniu śmieci. Dzieci wzięły też udział w licznych akcjach: sprzątania świata, lokalizowania dzikich wysypisk śmieci oraz zbierania plastikowych nakrętek. Na spotkaniach z policjantami i strażakami zgłębiały wiedzę o bezpieczeństwie, odpowiednim zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia, takich jak pożar wywołany spięciem elektrycznym czy burzą.

– Do konkursu „Planeta Energii” przystąpiliśmy bardzo chętnie. Klasa wzięła udział w projekcie już trzeci raz i z wielkim zapałem realizowała wszystkie zadania. Nowe propozycje zawarte w scenariuszach lekcji okazały się dla dzieci ciekawe i porywające. Nawet pomysły na zadania dodatkowe zawdzięczam ich inwencji. Inspirujące były także materiały pomocnicze, które można było znaleźć na stronie internetowej programu – mówi pani Jolanta Książkiewicz, ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie.

Miasteczko, w którym włosy stają na głowie

W miasteczku „Planeta Energii”, które odwiedzi zwycięzców, w tym Giżycko, dzieci zobaczą kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach, fascynujące eksperymenty i doświadczenia, film 3D oraz wezmą udział w multimedialnych zabawach i quizach z nagrodami. Będą mogły odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak m.in. kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszyna elektrostatyczna (elektryzują się od niej włosy). Miasteczko mogą odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Nietypowo o energii

Nauczyciele klas I-III, którzy przeprowadzają z dziećmi lekcje szkolne na temat energii elektrycznej, pracują w oparciu o program i materiały przygotowane przez Grupę Energa. Na ich podstawie w szkołach prowadzone są nietypowe zajęcia, inspirowane tematem energii elektrycznej, a dzieci poprzez doświadczenia i zabawę zdobywają wiedzę.

– Nawet najmłodszych uczniów można zainteresować trudnymi tematami i naukami ścisłymi, o ile są im one podane w przystępny sposób. Prąd elektryczny, urządzenia elektryczne towarzyszą każdemu z nas, w tym także naszym dzieciom, na każdym kroku. Czy możemy zatem pozwolić sobie na to, by najmłodsi nie mieli wiedzy o ich działaniu i bezpiecznym użytkowaniu? W „Planecie Energii” uczymy przez zabawę i bawimy się ucząc. A nauczyciele potwierdzają, że sposób w jaki to robimy jest skuteczny – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.

Zwycięskie klasy zostaną nagrodzone dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo klasy otrzymają laptopa z oprogramowaniem i zestaw edukacyjnych klocków Lego.

Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast: Białogard,Czerwionkę-Leszczyny, Gdańsk, Giżycko, Iławę, Kartuzy, Koziegłowy, Leszno,Płock i Suwałki.

Miasteczko „Planeta Energii” wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu. Szczegółowe informacje dotyczące zwycięzców, wyróżnionych oraz trasy mobilnego centrum można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze