Pomóżmy kotom wolno żyjącym przetrwać zimę

3

Każdego roku w porze jesienno-zimowej, zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców Giżycka o pomoc wolno żyjącym kotom z terenu naszego miasta. Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie powinny być wyłapywane i wywożone w przypadkowe miejsca. Nie można ich przepędzać, straszyć i płoszyć. Wspólnie powinniśmy stworzyć im właściwe warunki bytowania w miejscach, w których stale przebywają. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się gryzoni – apelują pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Giżycku.

Brak możliwości schronienia przed zimnem i deszczem jest szczególnie istotny w okresie zimy, kiedy słabsze osobniki lub kocięta mogą mieć problemy z przetrwaniem. Dlatego ważne jest, aby oprócz regularnego dokarmiania zapewnić kotom otwarte okno w piwnicy lub wejście umożliwiające swobodny dostęp do ciepłego pomieszczenia. Pomoże to zwierzętom przetrwać okres wzmożonych chłodów oraz umożliwi całoroczne bytowanie.

Urząd Miejski w Giżycku każdego roku rozdaje nieodpłatnie suchą karmę dla kotów wolno żyjących. W tym roku rozdaliśmy ok. 2,5 tony karmy.

W swoich zasobach Urząd posiada drewniane – ocieplone domki dla kotów, które mieszkańcy mogą otrzymać bezpłatnie. Domki zapewnią kotom schronienie oraz sprawią, że zwierzęta nie będą wchodziły na klatki schodowe i zanieczyszczały części wspólnych podwórek, nieruchomości i terenów publicznych. Ustawiając je w odpowiednich miejscach można zapewnić spokojne bytowanie zwierzętom oraz uniknąć konfliktów sąsiedzkich. Aby otrzymać domek dla bezdomnych kotów, należy zgłosić się z wnioskiem do Urzędu Miejskiego w Giżycku wskazując jego lokalizację. Na piśmie musi znaleźć się zgoda zarządcy terenu (wspólnota, spółdzielnia mieszkaniowa itp.), na którym stanie domek.

Każdego roku prowadzona jest także akcja finansowania sterylizacji kotek wolno żyjących (w tym roku także kastracji), aby w maksymalny sposób ograniczyć nadmierny rozród tych zwierząt.

(Urząd Miejski w Giżycku) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Zumi 0395

U mnie na osiedlu jest taki kotek jest parę miesięcy i żyję próbowałam pomóc szukam domu ale bardzo bym chciała by ona miła dom

Anna Demkow Ratajczak

Pomagajmy szczególnie. Tym. Co. Nie. Mogą. Same. Zadbać. O. Siebie. Koty. Narażone. Są. Na. Zimno. I. Brak. Schronienia. A. Domki buduje. Się. Zadko. Albo. Wcale

Teresa

Trzeba pomagać tym którzy nie potrafią mówić,a odwdzięczą się po stokroć, krótki są ciepłolubne, domki to bardzo dobry pomysł, szacun dla tych którzy dokarmiają zwierzątka ♥️