Pomoc medyczna podczas ferii zimowych

0

Od 23 stycznia uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego będą odpoczywać od zajęć szkolnych. Warto zadbać o bezpieczeństwo i wiedzieć, gdzie znaleźć pomoc medyczną w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

TPK, czyli konsultacje medyczne przez telefon

Z lekarzem i pielęgniarką możesz bezpłatnie skonsultować się przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 w godzinach 18:00 – 8:00 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, czyli poza godzinami pracy POZ, bez wychodzenia z domu otrzymasz konsultację medyczną.
Możesz też zgłosić się na konsultację w ramach TPK przez elektroniczny formularz. Po jego wypełnieniu, w ciągu trzech godzin, skontaktuje się z Tobą pielęgniarka, a w razie potrzeby lekarz.

Pomoc medyczna w dzień i w nocy

Jeśli czujesz się źle, masz temperaturę, ból gardła lub inną dolegliwość, skontaktuj się z najbliższą przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w miejscowości, w której aktualnie przebywasz. Lekarze rodzinni przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 18:00.

W nocy (po godzinie 18:00), w soboty, niedziele i święta, skorzystaj z pomocy medyków przyjmujących w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę placówek NiŚOZ znajdziesz na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ.

Bezpłatna infolinia NFZ

Możesz też skontaktować się z bezpłatną, całodobową infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590. Tu dowiesz się m.in. gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną – przychodnię zdrowia, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalny oddział ratunkowy czy aptekę, która pełni dyżur nocny.

Ważne!

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego numer alarmowy to 985 lub 601 100 300.

Ferie za granią? Pamiętaj o EKUZ

Gdy planujesz ferie poza granicami Polski, w Unii Europejskiej, pamiętaj aby zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument potwierdza nasze prawo do korzystania za granicą z niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Kartę możesz wyrobić „od ręki” w sali obsługi klientów przy ul. Głowackiego 14 w Olsztynie, w delegaturach w Elblągu i Ełku oraz punktach obsługi klientów w Giżycku i Iławie. Dokładne adresy oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl. Jeśli przebywasz poza miejscem zamieszkania możesz udać się do dowolnego oddziału wojewódzkiego NFZ lub do punktu obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Wniosek o wydanie karty EKUZ możesz złożyć także za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub wysyłając tradycyjną poczta na adres oddziału wojewódzkiego NFZ.

NFZ Olsztyn

Daj nam znać
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze