Pomoc medyczna podczas ferii zimowych

0

Od 23 stycznia uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego będą odpoczywać od zajęć szkolnych. Warto zadbać o bezpieczeństwo i wiedzieć, gdzie znaleźć pomoc medyczną w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

TPK, czyli konsultacje medyczne przez telefon

Z lekarzem i pielęgniarką możesz bezpłatnie skonsultować się przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 w godzinach 18:00 – 8:00 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, czyli poza godzinami pracy POZ, bez wychodzenia z domu otrzymasz konsultację medyczną.
Możesz też zgłosić się na konsultację w ramach TPK przez elektroniczny formularz. Po jego wypełnieniu, w ciągu trzech godzin, skontaktuje się z Tobą pielęgniarka, a w razie potrzeby lekarz.

Pomoc medyczna w dzień i w nocy

Jeśli czujesz się źle, masz temperaturę, ból gardła lub inną dolegliwość, skontaktuj się z najbliższą przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w miejscowości, w której aktualnie przebywasz. Lekarze rodzinni przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 18:00.

W nocy (po godzinie 18:00), w soboty, niedziele i święta, skorzystaj z pomocy medyków przyjmujących w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę placówek NiŚOZ znajdziesz na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ.

Bezpłatna infolinia NFZ

Możesz też skontaktować się z bezpłatną, całodobową infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590. Tu dowiesz się m.in. gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną – przychodnię zdrowia, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalny oddział ratunkowy czy aptekę, która pełni dyżur nocny.

Ważne!

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego numer alarmowy to 985 lub 601 100 300.

Ferie za granią? Pamiętaj o EKUZ

Gdy planujesz ferie poza granicami Polski, w Unii Europejskiej, pamiętaj aby zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument potwierdza nasze prawo do korzystania za granicą z niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Kartę możesz wyrobić „od ręki” w sali obsługi klientów przy ul. Głowackiego 14 w Olsztynie, w delegaturach w Elblągu i Ełku oraz punktach obsługi klientów w Giżycku i Iławie. Dokładne adresy oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl. Jeśli przebywasz poza miejscem zamieszkania możesz udać się do dowolnego oddziału wojewódzkiego NFZ lub do punktu obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Wniosek o wydanie karty EKUZ możesz złożyć także za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub wysyłając tradycyjną poczta na adres oddziału wojewódzkiego NFZ.

NFZ Olsztyn

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze