Ponad połowa uprawnionych na Warmii i Mazurach aktywowała bon

0

Od sierpnia ub.r. rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym. W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób.  Do tej pory w całym kraju aktywowano ponad 2,4 mln bonów. Na Warmii i Mazurach uprawnionych jest ponad 150 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 81,5 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 24,5 tysiąca.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje ale również przez cały rok.

-Z tygodnia na tydzień coraz więcej osób uprawnionych aktywuje swój bon turystyczny i dokonuje nim płatności. Dotychczas aktywowano ich 81,5 tys., co stanowi 16,5 tys. więcej niż w czerwcu. Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości, z 14 tys. w czerwcu – do 24,5 tys. obecnie. Nadal jednak wielu uprawnionych mieszkańców naszego województwa nie zdecydowało się na aktywację bonu (69 tys.). Dotychczas bonami zrealizowaliśmy płatności na ponad 43.7 mln zł.

Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim – ponad 645 tys. i w śląskim – 476 tys. – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

-Bon przyznawany jest w  formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze” – informuje rzeczniczka.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze