Policjanci wyjaśniają okoliczności naruszenia przyrody i krajobrazu w obrębie terenu objętego ścisłą ochroną

4

Policjanci do walki z przestępczością gospodarczą giżyckiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności naruszenia przyrody i krajobrazu w obrębie jeziora Orło (gmina Ryn). Na prywatnych działkach położonych w obszarze chronionego krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich wyciętych zostało wiele drzew. Prokurator wszczął w tej sprawie śledztwo.

Pod koniec marca b.r. do Komendy Powiatowej Policji w Giżycku wpłynęło zawiadomienie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Urzędu Miasta i Gminy Ryn o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w obrębie jeziora Orło.

– Jak ustalono, na terenie prywatnej działki zostały wycięte drzewa i inna roślinność na obszarze ok. 4 hektarów oraz powstał nasyp grobli. Teren ten objęty jest ścisłą ochroną, a także znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Z ustaleń śledczych wynika również, że obszar ten był zamieszkiwany m.in. przez Kanię czarną – ptaka z gatunku chronionego. Funkcjonariusze dokonali oględzin miejsca zdarzenia, przekazując zebrany materiał dowodowy do Prokuratury Rejonowej w Giżycku, która wszczęła w tej sprawie śledztwo – informują funkcjonariusze z KPP Giżycko.

W toku prowadzonych działań policjanci ujawnili również na sąsiedniej działce w obrębie jeziora Orło wycinkę drzew. W tej sprawie również prowadzone będzie postępowanie wyjaśniające i sprawa trafi do Prokuratury.

Policjanci przypominają, że za spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Miejsce wycinki drzew/fot. KPP Giżycko
Miejsce wycinki drzew/fot. KPP Giżycko
Miejsce wycinki drzew/fot. KPP Giżycko

(źródło: KPP Giżycko)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
roman
roman
27 kwietnia 2022 00:22

takiemu bydlakowi tylko jaja wyciąć za te drzewa!

westt
westt
18 kwietnia 2022 09:44

Kruk, krukowi krzywdy nie zrobi rozejdzie się po kościach jak zawsze.

Roman
Roman
15 kwietnia 2022 11:44

Jak tak dalej pójdzie, to zniszczą Mazury.

m.k.
m.k.
odpowiedział na komentarz  Roman
17 kwietnia 2022 23:22

Im więcej kasy tym większe lekceważenie prawa,no i kolesie…”pomogom, no bo wicie,rozumicie” poseła znam a wice minister to w ławce zemnom siedział…