Policjanci sprawdzają czy mieszkańcy noszą maseczki. W Giżycku posypały się mandaty

3

W związku z wprowadzeniem „żółtej strefy” na terenie całego kraju, każdy z nas ma obowiązek zakrywania ust i nosa w określonych sytuacjach. Giżyccy policjanci podczas minionego weekendu nałożyli 60 mandatów karnych za niestosowanie się do obowiązujących norm prawnych.

Podczas minionego weekendu (09-11.10) giżyccy policjanci podczas realizowania czynności w zakresie bezpieczeństwa na rzecz mieszkańców, zwracali także szczególną uwagę na obostrzenia, które obowiązują w związku z wprowadzeniem w całym kraju „żółtej strefy” w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Większość osób stosuje się do nałożonych obostrzeń, jednaki niektórzy podchodzą do tej sytuacji lekceważąco. W trakcie tego weekendu policjanci w powiecie giżyckim nałożyli 60 mandatów karnych za brak zasłaniania ust i nosa.

Jedna z interwencji została podjęta wobec mężczyzny, który nie miał zasłoniętych ust i nosa, zakończyła się zatrzymaniem i doprowadzeniem go do jednostki policji. Sam mężczyzna sprowokował całą sytuację, nie stosując się do poleceń wydanych przez policjantkę.

Mężczyzna szedł wspólnie z kolegą ul. Unii Europejskiej w Giżycku. Nie miał zasłoniętych ust i nosa. Policjantka jadąca radiowozem zapytała mężczyznę, dlaczego nie stosuje maseczki. W odpowiedzi usłyszała wulgaryzmy skierowane pod jej adresem. Podjęła czynność legitymowania w celu ustalenia danych mężczyzny. Na trzykrotną prośbę podania danych, mężczyzna reagował arogancko i wulgarnie, usprawiedliwiając to, że nie ma dokumentu przy sobie. W pewnym momencie odwrócił się, zaczął uciekać przebiegając ulicę i kierując się między budynki. Policjantka podjęła pościg, zatrzymała mężczyznę przy budynkach. Używając siły fizycznej i stosując chwyty obezwładniające doprowadziła go do radiowozu, a następnie pojechała z nim do jednostki policji, celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Do sieci trafił filmik z interwencji opatrzony wulgarnym komentarzem w stosunku do funkcjonariuszy realizujących swoje zadania. Filmik nagrał i udostępnił towarzysz 36-letniego mężczyzny. Po ustaleniach i zebraniu materiału dowodowego, zabezpieczeniu nagrania, policjanci prowadzą czynności w kierunku „znieważenia funkcjonariusza lub osobę przybranej mu do pomocy podczas wykonywania czynności służbowych”. Jest to przestępstwo z art. 226 kodeksu karnego, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Odpowiedzialności nie uniknie także mężczyzna, który był na miejscu interwencji, utrudniał jej przeprowadzenie, jak również nagrał i opublikował film, który opatrzył wulgarnym komentarzem.

Policjanci kolejny raz apelują i zwracają uwagę na stosowanie się do obowiązujących zakazów i nakazów w związku z pandemią. Wobec osób, które nie będą respektować prawa policjanci będą wyciągać przewidziane prawem konsekwencje. Wszystko po to aby ograniczyć transmisję wirusa, chronić zdrowie swoje i naszych najbliższych.

Źródło: KPP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mario

Zawsze winny obywatel bo policja to nigdy, policja pisowska

Anna

Prawo???? Jakie prawo. To łamanie konstytucji

Tentaki

Raczej respektowania bezprawia ! Nikt nie może zmuszać zdrowej osoby do zasłaniania ust.
Jeśli na dodatek wykorzystuje przy tym swoje stanowisko -sam dopuszcza się przestępstwa!!