Warmińsko-mazurscy policjanci podsumowali działania związane z feriami zimowymi w regionie. Przez ostatnie dwa tygodnie policjanci „drogówki” w całym regionie dbali o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Ze wstępnych danych wynika, że od 20 stycznia do 5 lutego 2017 roku, czyli w okresie policyjnych działań „Bezpieczne ferie 2017”, na drogach Warmii i Mazur doszło do 39 wypadków drogowych, w których 3 osoby poniosły śmierć, a 45 zostało rannych. Policjanci odnotowali także 670 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili 109 nietrzeźwych kierujących. W porównaniu do ubiegłorocznych ferii zimowych odnotowano mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych i osób rannych, wzrost kolizji drogowych. Niestety więcej kierowców zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu, ich zachowania nic nie tłumaczy.

Warto podkreślić, że na warmińsko – mazurskich drogach nie doszło do żadnego wypadku z udziałem dzieci, które były przewożone w sposób zorganizowany.

Na co policjanci zwracali uwagę?

Policjanci ruchu drogowego skupiali się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzali jak kierowcy i pasażerowie wywiązywali się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożono w pojazdach dzieci. Policjanci egzekwowali przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, reagowali na wykroczenia w ruchu drogowym, także te popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych. Sprawdzali oświetlenie pojazdu, jego oznakowanie oraz wyposażenie. Szczególnym nadzorem objęli autobusy, którymi podróżowały dzieci.

Policyjne działania w liczbach

W ciągu minionych dwóch tygodni policjanci skontrolowali ponad 15000 pojazdów, w tym 122 autobusy. Odnotowano 2809 przekroczeń dopuszczalnej prędkości, 825 przypadków niestosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci, 229 wykroczeń polegających na wykonywaniu niebezpiecznych manewrów takich jak nieprawidłowe zawracanie, wyprzedzanie, omijanie oraz cofanie. Policjanci nałożyli blisko 6500 mandatów, ponad 1000 osób pouczono, skierowano 415 wniosków o ukaranie do sądu. Policjanci zatrzymali 589 dowodów rejestracyjnych.

Źródło: KWP Olsztyn (MK/TM)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze