Policjanci interweniowali na jeziorze. Kolizja łodzi i brawura na skuterach wodnych

4

Giżyccy policjanci jak co roku dbają o bezpieczeństwo osób, które wypoczywają na wodzie bądź terenach przywodnych. 

Podczas ostatniego weekendu (01-02.08.2020) policjanci interweniowali wobec osób korzystających ze skuterów wodnych. W pierwszym przypadku zgłoszenie dotyczyło wytwarzania fal. Jak się okazało, osoby faktycznie wytwarzały skuterami wodnymi fale, a następnie po nich „skakały”. Dla nich to była zabawa, nie widzieli żadnego zagrożenia, byli wręcz zdziwieni, że na jeziorze obowiązują jakiekolwiek przepisy. Do tego duma z siebie i arogancja względem innych. Policjanci wyjaśnią tą sprawę.

Kolejna interwencja również dotyczyła osoby pływającej skuterem wodnym. Pływanie w ślizgu, wytwarzanie fal, a na domiar złego brak kultury i „wepchnięcie” się w kolejkę do stacji paliw. Inni sternicy tego nie zaakceptowali i zareagowali. Mężczyzna przyznał się do brawurowego pływania i aroganckiego zachowania względem innych, jednak mandatu nie przyjął, ponieważ ma takie prawo, z którego skorzystał. Sprawę wyjaśnią policjanci.

Podczas weekendu nie obyło się również bez kolizji na wodzie, gdzie uszkodzeniu uległa łódź motorowa, w dodatku sternik nie posiadał wymaganych dokumentów. Sprawa zostanie wyjaśniona. I tak jest praktycznie każdego dnia.

Obecnie funkcjonariusze prowadzą 23 sprawy dotyczących kolizji na wodzie. W niektórych przypadkach czynności zostały zakończone na miejscu zdarzenia i ich sprawcy zostali „rozliczeni” na miejscu. Ogółem funkcjonariusze w tym sezonie nałożyli ponad 40 mandatów karnych w myśl Ustawy o Żegludze Śródlądowej za naruszenie przepisów ruchu i sygnalizacji oraz oznakowania, wyposażenia i dokumentów sternika. Wszystkie te przewinienia wynikają z pośpiechu, braku ostrożności i rozwagi, brawury i co najważniejsze, braku umiejętności za sterami.

Dlatego też policjanci apelują do wszystkich osób wypoczywających na wodzie, korzystających z jednostek pływających o stosowanie się do przepisów obowiązujących na akwenach wodnych. Pamiętajmy, że na wodzie jak na drodze kolizje i wypadki też się zdarzają, jednak w większości przypadków, można im zapobiec stosując się do obowiązujących przepisów i zasad . Ponadto policjanci proszą o wzajemny szacunek, kulturę, z uwagi na to, że są sternicy, którzy nie mają jeszcze dobrze nabytych umiejętności i jest to w niektórych przypadkach ich pierwszy rejs.

Źródło: KPP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Motorowodniaczka

Chcesz spokoju przebywaj tam gdzie jest strefa ciszy. W okolicy jest wiele takich pięknych jezior gdzie nie wolno pływać skuterami i motorówkami. Wszystko jest dla ludzi oczywiście w granicach rozsądku ale większość z was siedzi na ręcznikach i gul wam skacze że tutejszych stać na taką zabawkę ale jak już się zbieracie z tych ręczników to zabrać śmieci nie łaska.

ERVIN

Codziennie spaceruję po molo jakoś policjantów nie oświadczysz a wariatów na skuterach nie brakuje szaleją 10 metrów od pomostów na plaży ! A tam pływają na rowerach wodnych . Jak Ci szaleńcy przelecą obok to niezłą falę robią . Jeśli już mogą pływać to min.250 m od brzegu lub dalej.

wodniak

właśnie i wypłyń małą łódeczką na jezioro to ją zatopią tymi skuterami i motorówkami, powinno być jakieś ograniczenie bo niedługo na te jeziora ściągną jachty morskie – w sumie juz i takie można zauważyć

Pływam

Łódeczka możesz se popłynąć na Gołdapowie Kruklinie i innych jeziorach gdzie jest strefa ciszy. WSZYSTKO JEST DLA LUDZI, a wariatów nie brakuje nigdzie. Np na drodze jedziesz i nie wiesz czy dojedziesz bo kogoś poniosła fantazja i nie z twojej winy. Trochę wyrozumiałości i cierpliwości do innych