Policja radzi: zabezpiecz rower przed kradzieżą

0

Sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych powiatu giżyckiego. Zwiększa się też zagrożenie kradzieżami jednośladów. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy też unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony, np. w klatce schodowej czy pod sklepem.

Jak wynika z policyjnych statystyk, kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, gdzie rowery są przechowywane, czyli z garaży i piwnic. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć, a także posiadać dowód zakupu roweru lub kartę gwarancyjną z numerami ramy.

W roku 2019 policjanci Komendy Powiatowej Policji w Giżycku odnotowali 7 kradzieży rowerów na terenie powiatu. W bieżącym roku policjanci odnotowali już dwie kradzieże rowerów. Sprawcy zostali zatrzymani, a rowery odzyskane przez policjantów. Jednak nie każde zgłoszenie kradzieży „dwóch kółek” kończy się tak szczęśliwie.

Aby ograniczyć ryzyko kradzieży, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru – nawet „na chwilkę”,
  • jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania,
  • zostawiając rower w ogólnodostępnym miejscu zabezpiecz go – mogą to być na przykład różnego rodzaju zapięcia łańcuchowe czy też zapięcia typu U-lock.
  • warto sfotografować nasz jednoślad i spisać numer identyfikacyjny lub fabryczny; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.

Źródło: KPP Giżycko

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze