Podczas prac polowych rolnik znalazł pociski artyleryjskie

0

Mieszkaniec gminy Węgorzewo odnalazł pięć pocisków artyleryjskich pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mężczyzna natrafił na znalezisko podczas wykonywanych prac rolnych. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów.

Wczoraj, oficer  dyżurny węgorzewskiej komendy policji przyjął zgłoszenie o odnalezieniu amunicji. Na miejscu policyjny pirotechnik potwierdził znalezisko. Jak się okazało, mieszkaniec gminy Węgorzewo podczas prowadzonych prac rolnych, natknął się na pięć pocisków, każdy o długości 30 cm. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów. Według pirotechnika, jest to amunicja artyleryjska pochodząca prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce niewybuchów. O fakcie powiadomiono saperów z jednostki wojskowej w Giżycku.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej praktycznie są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości wybuchowe.

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu policje bądź inne służby.

Źródło: KWP Olsztyn (af/rj)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze