Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Co robić w takiej sytuacji, do kogo zgłosić i jak się zachować?

Na przełomie marca br Policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego giżyckiej komendy, aż ośmiokrotnie zabezpieczali miejsca, gdzie ujawnione zostały pozostałości po II wojnie światowej – pociski, naboje artyleryjskie, itp. Zgłoszenia miały miejsce m.in. w miejscowości Antonowo, Jeziorowskie, Giżycko – Popówka Duża, okolice ośrodka „Almatur”, Kanał Giżycki, Kąp.

I tak wczoraj, 28 marca oficer dyżurny giżyckiej komendy otrzymał kolejne zgłoszenie o znalezieniu pocisku w miejscowości Kąp. Z informacji wynikało, że pocisk odnalazł jeden z mieszkańców Giżycka podczas spaceru na polu uprawnym. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to pocisk artyleryjski kaliber 75 mm. Natomiast 17 marca, podczas trwających prac oczyszczania terenu w Giżycku w okolicy ośrodka „Almatur” pracownicy budowlani ujawnili 46 pocisków przeciwlotniczych kaliber 37 mm.

Z danych wynika, że okres wiosny, kiedy trwają intensywne prace ziemne, wykopy budowlane, oczyszczanie terenu, wszystko to sprzyja na ujawnianie przedmiotów pochodzących z II wojny światowej.

Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Za przedmioty wybuchowe  uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

UWAGA!
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego/saperskiego.

Telefon do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku: (87) 429 92 00, 997 lub 112.

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze