Na pociski moździerzowy pochodzących z czasów II wojny światowej natrafili pracownicy podczas wykonywanych prac ziemnych w miejscowości Wilkaski. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów.

Wczoraj (24.10.2017 r.) kilka minut przed godziną 13:00, oficer dyżurny giżyckiej komendy policji przyjął zgłoszenie o kolejnym odnalezieniu amunicji, tym razem w miejscowości Wilkaski gm. Giżycko. Na miejsce został skierowany patrol policji. Funkcjonariusze z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego potwierdził znalezisko. Jak się okazało, podczas prowadzonych prac ziemnych, pracownicy zauważyli leżący pociski moździerzowy o długości 30 cm.

Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce niewybuchu. O fakcie powiadomiono saperów z jednostki wojskowej w Giżycku.

Przypominamy!

Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze