Plaga pijanych sterników na mazurskich jeziorach

0

Policyjni wodniacy na wodach Warmii i Mazur podczas pełnionej służby czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z uroków regionu. Jednym z ważnych elementów ich pracy są kontrole stanu trzeźwości sterników. Niestety podczas długiego weekendu nie obyło się bez interwencji związanych z nietrzeźwymi sternikami.

Podczas służby na wodzie na jeziorze Kisajno i na kanale Wilkaskim w powiecie giżyckim, policjanci zatrzymali do kontroli trzy łodzie motorowe, których sternicy byli pod działaniem alkoholu.

Pierwszy z nich został zatrzymany do kontroli już pierwszego dnia długiego weekendu, w czwartek (26.05.2016) najez. Kisajno. Podczas kontroli okazało się, że Piotr D. kierował łodzią motorową będąc w stanie nietrzeźwości. Wynik badania wskazał ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Drugi ze sterników został zatrzymany do kontroli w piątek (27.05.2016) również na jez. Kisajno. Mieszkaniec Łodzi –Tomasz C. – kierował łodzią w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania wskazał prawie pół promila alkoholu w organizmie. Ponadto okazało się, że sternik nie posiadał żadnych uprawnień do kierowania łodzią motorową, a na pokładzie miał pasażerkę.

Natomiast trzeci z nietrzeźwych sterników został zatrzymany do kontroli w sobotę (28.05.2016) na kanale Wilkaskim. Podczas kontroli od sternika policjanci wyczuli woń alkoholu. Mieszkaniec Warszawy – Łukasz A. – nie wyraził zgody na poddanie się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Została od niego pobrana krew do badań, a łódź została zabezpieczona. Sternika po wykonaniu czynność zwolniono.

Także węgorzewscy policjanci zatrzymali do kontroli nietrzeźwego sternika łodzi żaglowej z silnikem spalinowy. W sobotę (28.05.2016) około godz. 12:00 w trakcie patrolu motorowodnego na jez. Kirsajty, rozpoczęli kontrolę łodzi, której kierującym był 39-letni mieszkaniec województwa pomorskiego. Jak się okazało mężczyzna był nietrzeźwy. Pierwsze badanie wykazało u niego ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Jak się okazało, na pokładzie jachtu obecny był także adwokat jednej z gdańskich kancelarii prawnych, który już w trakcie wykonywanych czynności rozpoczął „obronę” zatrzymanego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa z art. 178 kodeksu karnego.

Oficer dyżurny węgorzewskiej jednostki, w porozumieniu z przedstawicielem prokuratury ustalił, że wobec tego mężczyzny, który będzie występował w charakterze świadka popełnienia przestępstwa, będzie przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne z zakresu etyki zawodowej.

Sternicy, którzy zagrażali bezpieczeństwu w żegludze, odpowiedzą teraz przed sądem.

Warmińsko-mazurscy policjanci do tej pory w tym sezonie zatrzymali na wodach regionu dziesięciu nietrzeźwych sterników.

(ICh/AG/TM)

KWP Olsztyn

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze