Piłeś?Nie jedź! Spotkania z uczniami giżyckich szkół

0

Ruszyły kolejne spotkania profilaktyczno-edukacyjne z uczniami szkół ponadpodstawowych w Giżycku. Działania pn. „Piłeś? Nie jedź!” mają na celu przekonanie młodych kierowców do tego, aby nie prowadzić auta pod wpływem alkoholu. Prelekcje prowadzą Mirosław Boć, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Giżycku oraz przedstawiciele Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku.

Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna.

Dlatego też prowadzone są działania promujące bezpieczne i odpowiedzialne zachowania na drogach, a przede wszystkim przypominające o zagrożeniach wynikających z lekkomyślności prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. „Piłeś? Nie jedź!” ma uświadamiać wszystkim kierowcom jaka odpowiedzialność na nich spoczywa.

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila. Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1 mg w dmw wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 15 lat. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Spotkania zostały zrealizowane w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Giżycku oraz Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Giżycku.

Źródło: KPP Giżycko 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze