Piknik wojskowy w Giżycku. Podsumowanie ćwiczeń obronnych „Mierzeja-23”

0
fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

11 maja w Giżycku odbył się piknik wojskowy, który był kulminacyjnym wydarzeniem ćwiczeń obronnych „Mierzeja-23”.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki wspólnie z Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim obserwowali, jak szkoli się młodzież z klas mundurowych z Podlasia, pod czujnym okiem żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

Celem ćwiczeń „Mierzeja-23” było przetestowanie przygotowania sił cywilnych i wojskowych do radzenia sobie z różnego rodzaju zagrożeniami, które mogą wystąpić na terenie kraju. Podczas szkolenia realizowane były epizody operacyjne takie jak: wypadek komunikacyjny z materiałem promieniotwórczym i ewakuacja ludności z zagrożonego rejonu, prowadzenie dekontaminacji, zabezpieczenie dóbr kultury, przyjęcie i rozdział uchodźców, reagowanie kryzysowe oraz reagowanie na cyberatak sieci energetycznych.

W trakcie pikniku wojskowego, mieszkańcy Giżycka mieli okazję zobaczyć, jak działają służby w sytuacjach kryzysowych. Siły cywilne z 6 powiatów województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego zostały zaangażowane w ćwiczenia, co pokazało, że nasze służby są dobrze przygotowane i doskonale wiedzą, jak reagować na takie zagrożenia. Organizatorem pikniku był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Wojewoda Artur Chojecki podkreślał, iż tego rodzaju wspólne ćwiczenia służb są bardzo potrzebne. Dziękował również samorządom i służbom z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego za zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczne działania.

„Wszystkie służby w sytuacji, gdyby zaszła taka potrzeba, będą wiedziały jak reagować, by zachować spokój społeczny. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ćwiczenia „Mierzeja-23” samorządom i służbom z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego” – powiedział wojewoda.

Podsumowując, piknik wojskowy w Giżycku był nie tylko okazją do zabawy i podziwiania militarnych eksponatów, ale przede wszystkim do przetestowania przygotowania naszych służb do radzenia sobie z różnymi sytuacjami kryzysowymi.

(Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze