Pierwszy sprawdzian początkujących terytorialsów. Pętla taktyczna w Giżycku

0

Ochotnicy z Warmii i Mazur, którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem, ukończyli swój pierwszy żołnierski egzamin. Pętla taktyczna weryfikuje wiedzę i umiejętności, które żołnierze nabywali w trakcie 16-dniowego szkolenia. Jest to test sprawdzający nie tylko zdolności indywidualne żołnierzy, ale także umiejętność działania w zespole.

Pętla taktyczna prowadzona była pod czujnym okiem instruktorów z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wykonywali szereg zadań z zakresu taktyki, poprawnego posługiwania się bronią, podstaw ratownictwa pola walki, łączności, a także terenoznawstwa. Nie zabrakło również wyzwań sprawdzających tężyznę fizyczną i wytrzymałość egzaminowanych. Każdej sekcji towarzyszył instruktor nazywany „duchem”, który monitorował przebieg egzaminu, a także oceniał umiejętności i reakcje szkolonych.

Żołnierski trud, wysiłek i towarzyszące im zmęczenie, rekompensowała szkolonym satysfakcja z dobrze wykonanego zadania.

16- nastka na pewno była dla mnie dużym wyzwaniem. Szkolenie wymagało ode mnie, by zmierzyć się z różnymi przeciwnościami i słabościami, ale nic nie daje większej satysfakcji niż pokonywanie własnych granic. Dałam radę. Teraz jestem dumna, że w tych trudnych czasach noszę mundur Wojska Polskiego – zauważyła szer. Monika, która zdecydowała się na mundur.

Motywacji, by podjąć się wyzwania było wiele. Chęć spełnienia patriotycznego obowiązku wobec Ojczyzny jednak szczególnie wybrzmiewała w wypowiedziach żołnierzy.

Postanowiłem wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ chciałem mieć przeszkolenie wojskowe. Leży mi na sercu dobro naszej Ojczyzny (…) 16-dniowe szkolenie było fajną przygodą. Pętla taktyczna była sprawdzianem naszych umiejętności – dodał szer. Artur.

Postanowiłam oderwać się od biurka i sprawdzić siebie, swoje umiejętności, siły fizyczne i psychiczne. Wstąpiłam do Wojsk Obrony Terytorialnej też dlatego, że zagrożenie jest tuż za granicą. W związku z tym chcę mieć jakieś umiejętności, potrafić posługiwać się karabinem po to, by w razie konieczności móc obronić społeczeństwo, sąsiadów, dzieci i rodzinę – podkreśla szer. Emilia.

Szkoleni na co dzień wykonują różne zawody. Łączy ich troska o bezpieczeństwo Ojczyzny. W grupie 40 uczestników „16-nastki” są między innymi nauczyciele, pracownicy administracji, przedsiębiorcy i informatycy. Ponad połowę żołnierzy stanowią kobiety.

Zwieńczeniem trudu szkoleniowego będzie uroczysta przysięga. Nowo zaprzysiężeni żołnierze służbę kontynuować będę w jednostkach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Na Warmii i Mazurach służy około 3,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, zasilając tym samym szeregi 4W-MBOT i podległe jej jednostki w Olsztynie, Braniewie, Morągu, Giżycku i Ełku.

(Tekst, fot.: Zespół prasowy 4W-MBOT)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze