Pętla taktyczna zwieńczająca szkolenie podstawowe w 43blp.

1

W ostatnich dniach szkolenia podstawowego, poprzedzających najbardziej uroczysty moment – złożenie przysięgi wojskowej – żołnierze, odbywający szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie, ukończyli pętlę taktyczną.

Celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę” jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna ma na celu sprawdzenie zachowania oraz działania żołnierza na polu walki poprzez sprawdzenie umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych.

Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i ciekami wodnymi tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji. Zadania postawione przed żołnierzami nie należały do łatwych, a realizowane podgrywki miały za zadanie sprawdzić ich umiejętności działania w stresie.

Każdy z żołnierzy szkolenia podstawowego wystawił na próbę swój charakter, sprawność fizyczną i psychiczną. Przemarsz w szyku ubezpieczonym zakończony kontaktem ogniowym z przeciwnikiem, strzelanie z karabinka na celność i skupienie, pierwsza pomoc na polu walki, ładowanie magazynka na czas czy praca na radiostacji – to tylko wybrane zagadnienia, które ochotnicy musieli zaliczyć zarówno osobiście, jak i zespołowo. I nie zawiedli – każdy z egzaminowanych zaliczył ten test, udowadniając swoją wartość bojową dla wojska i Ojczyzny. Przed Terytorialsami kolejne trzy lata intensywnego szkolenia, podczas którego poszerzać będą swoje kompetencje i umiejętności.

W dniu poprzedzającym złożenie przysięgi wojskowej, żołnierze szkolenia podstawowego, wzięli udział  w mszy św., którą w braniewskiej katedrze odprawił kapelan 43blp – ks. ppor. Artur Miziej. Podczas homilii kapłan podkreślał wagę wypowiadanych słów roty oraz by wartości widniejące na sztandarach Wojska Polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna, stały się treścią żołnierskiego życia. Obecny był także starosta powiatu braniewskiego – pan Karol Motyka.

Ostatnie wspólne chwile, adepci spędzili z por. Jerzym Kwietniewskim ps. „Siwy” na ognisku. Wspomnienia i rozmowy z pewnością na długo zostaną w pamięci uczestników spotkania. Sztafeta pokoleń trwa, a my jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może rozmawiać z Bohaterami, walczącymi o naszą Ojczyznę. Dbajmy o Nich i doceniajmy czas, który możemy wspólnie spędzić. Por. Kwietniewski jeszcze jako nastoletni chłopak brał udział w Powstaniu Warszawskim. W sierpniu 1944 roku pełnił funkcję łącznika na Bielanach. Był w Zawiszakach, najmłodszej grupie Szarych Szeregów. Razem z oddziałem przeprowadzał powstańców do Puszczy Kampinowskiej. W czasie powstania został ranny.

ppor. Anna Szczepańska
ekspert ds. komunikacji 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie 
Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
tutejszy

Ciekawe czy kapelan pomacał niektórych „adeptów „