PESEL i specjalny rejestr dla uchodźców z Ukrainy

0

Powstaje specjalna elektroniczna baza dla uciekinierów wojennych z Ukrainy, którzy będą też objęci systemem PESEL. Ponadto gościnność Polaków ma być dofinansowana. Są to niektóre z założeń specustawy, nad którą pracuje obecnie rząd – podaje Prawo.pl.

Każdego dnia coraz więcej uchodźców z Ukrainy przekracza polską granicę. Jak podaje serwis Prawo.pl, aby uprościć procedurę legalizacji ich pobytu w Polsce, rząd od zeszłego tygodnia pracuje nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Według serwisu główne założenia specustawy to: uproszczony sposób legalizacji pobytu uciekinierów wojennych, zatrudnienie na podstawie powiadomienia w urzędzie pracy i wprowadzenie rejestracji przez gminy. Uchodźcy z Ukrainy mają też otrzymać dostęp do szerokiego pakietu świadczeń socjalnych i zdrowotnych oraz edukacji. Zadania te, w głównej mierze, realizowane będą za pośrednictwem gmin.

Aby samorządy mogły rozpocząć systemowe działania, muszą wiedzieć, ilu uciekinierów wojennych przebywa na ich terenie. Dlatego powstaje specjalna elektroniczna baza, w której będą rejestrować się te osoby, które chciałyby pozostać w Polsce. Ułatwi im to korzystanie ze świadczeń społecznych i zdrowotnych – podkreśla Prawo.pl.

Ponadto uciekinierzy wojenni z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego i zadeklarują chęć pozostania w naszym kraju, będą objęci systemem PESEL. Ze względów bezpieczeństwa osoby ubiegające się o nadanie numeru PESEL przejdą procedurę, która obowiązuje przy wydawaniu dowodu osobistego. Będzie się to wiązało z koniecznością wykonania fotografii biometrycznej i pobrania odcisków palców.

„Uchodźcy posiadający numer PESEL będą mogli wyrobić sobie profil zaufany i skorzystać z możliwości, jakie daje aplikacja mObywatel” – wyjaśnia, cytowany przez Prawo.pl, Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

MSWiA prowadzi także rozmowy ze stroną ukraińską dotyczące udostępnienia systemu Dija (ukraińskiej aplikacji podobnej do mObywatela, używanej przez około 14 mln Ukraińców). Dostęp do systemu Dija może być szczególnie pomocny w sytuacji, gdy uchodźcy przybywający do Polski nie będą mieli przy sobie żadnych dokumentów.

Tożsamość zgłaszających się do gmin osób będzie dodatkowo weryfikowana w Systemie Rejestrów Państwowych (SRP), w którym mają znaleźć się dane przekazywane przez Straż Graniczną.  

Dodatkowo w nowej specustawie znajdą się przepisy, które pozwolą dofinansować gościnność Polaków. Dzięki nim samorządy będą mogły pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia dla uchodźców oferowane przez osoby prywatne. Premier Mateusz Morawiecki wymienił kwotę około 40 zł dziennie za osobę. Pomoc taka ma być ograniczona do dwóch – trzech miesięcy. W uzasadnionych przypadkach opiekę nad uchodźcami będzie można przedłużyć.

(źródło: PAP MediaRoom, foto: Straż Graniczna)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze