Otwarcie drogi wodnej Wielkich Jezior Mazurskich a utrudnienia na szlaku

0

Dziś (27.04.2021 r.) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Białymstoku oficjalnie otworzyło drogę wodną Pisz – Węgorzewo w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Oznacza to, że od dziś można bezpiecznie uprawiać żeglugę na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Ze względu na remont 4 kanałów na szlaku od Giżycka do Mikołajek możliwe są utrudnienia w ruchu oraz wydłużony czas oczekiwania na wejście do kanałów. Należy jednak podkreślić, że mimo prowadzonych prac kanały przez cały sezon żeglugowy pozostaną otarte dla ruchu i będzie można nimi pływać.

Aby poinformować wszystkich żeglarzy i wodniaków o utrudnianiach na szlaku Wody Polskie wydały ulotkę informacyjną, którą będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach, czy punktach informacji turystycznej na Mazurach. Na szlaku ustawione zostały także tablice informacyjne z mapą wskazującą dokładną lokalizacją utrudnień. Na wejściach do kanałów znalazły się także tablice informujące o pracach remontowych na konkretnym odcinku – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,  rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku

Prace remontowe prowadzone są na Kanałach: Szymońskim, Mioduńskim, Grunwaldzkim i Tałckim. Na Kanale Grunwaldzkim, gdzie zaawansowanie prac jest największe zakończono już roboty rozbiórkowe i związane z pogrążaniem ścianki szczelnej. Powili dobiegaj końca także prace żelbetowe. Remont Kanału potrwa do lipca br., jednak ze względu na lokalizację zaplecza budowy Kanałów Mioduńskiego i Tałckiego, chwilowe utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także po zakończeniu prac budowlanych. Koszt remontu Kanału Grunwaldzkiego to blisko 9 milionów złotych.

Na Kanale Mioduńskim zakończono już prace rozbiórkowe, kończą się także roboty związane z pogrążaniem ścianki szczelnej, a prace żelbetowe są w fazie początkowej. Remont Kanału potrwa do lipca 2022 roku i będzie kosztował ponad 32 miliony złotych. Na Kanale Tałckim prace rozbiórkowe są na półmetku, a związane z pogrążaniem ścianki szczelnej i żelbetowe w fazie początkowej. Roboty potrwają do listopada br., a ich koszt to blisko 25 milionów złotych. Najmniejsze zaawansowanie prac jest na  Kanale Szymońskim, gdyż remont dopiero się tam rozpoczął. Prace rozbiórkowe i związane z pogrążaniem ścianki szczelnej już trwają. Remont Kanału Szymońskiego zakończy się w kwietniu 2023 r. Jego koszt to ponad 32 miliony złotych. Przetarg na remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku, zostanie ogłoszony jesienią br.

Sygnalizacja świetlna i ruch jednostronny będzie odbywał się na Kanałach Tałckim i Mioduńskim. Na pozostałych kanałach tj. Szymońskim i Grunwaldzkim ruch będzie odbywał się w obie strony, przy lokalnych zawężeniach nie mniejszych niż 16 m światła kanału. Przy dużym natężeniu jednostek oraz w razie potrzeby stosowana będzie regulacja ręczna ruchu.

Krótkie ograniczenia w prowadzeniu żeglugi na kanałach, mogą nastąpić nagle i być spowodowane nieprzewidzianymi sytuacjami na terenie budowy. Dlatego prosimy użytkowników drogi wodnej o wyrozumiałość i stosowanie się do znaków żeglugowych oraz śledzenia komunikatów nawigacyjnych na stronie internetowej bialystok.wody.gov.pl/komunikaty-nawigacyjne.

Źródło: Wody Polskie

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze