Oszustwo na węgiel. Policja ostrzega

0

Giżyccy policjanci przestrzegają mieszkańców przed nową formą oszustwa – „na węgiel”. Oszuści wykorzystują zamieszanie na rynku węgla i próbują naciągnąć klientów na tzw. super okazje. 

Na terenie kraju pojawiła się nowa forma oszustwa – „na węgiel”. Ludzie tracą w ten sposób bardzo duże sumy pieniędzy.

Oszuści wykorzystują zamieszanie na rynku węgla oraz fakt, że jest on bardzo drogi i trudno dostępny. Na stronach internetowych oferują zakup opału w bardzo atrakcyjnej cenie. Kupujący otrzymuje potwierdzenie zakupu, a nawet zdjęcie faktury. Opał ma być dostarczony pod podany adres w wyznaczonym terminie, jednak tak się nie dzieje. Urywa się też kontakt ze sprzedającym – wyjaśniają funkcjonariusze z KPP Giżycko. 

Inna forma oszustwa „na węgiel” polega na tym, że oszuści tworzą strony internetowe łudząco przypominające strony internetowe spółek górniczych działających w naszym kraju.

Oszuści wykorzystują nawet logotypy tych przedsiębiorstw, przez co na pierwszy rzut oka strony są całkiem podobne do oryginalnych. Wysyłają oni wiadomości sms do osób zainteresowanych kupnem węgla. Przesłany link ma prowadzić bezpośrednio do strony internetowej sprzedawcy. Otrzymanie takiej wiadomości powinno już zaniepokoić klienta, bo spółki górnicze tego nie praktykują. Otwarcie przesłanego linku zwykle wiąże się z zainstalowaniem niebezpiecznego oprogramowania. To zaś może finalnie doprowadzić do przejęcia dostępu do konta bankowego przez oszustów – dodają mundurowi. 

Aby nie paść ofiarą oszustów, najlepiej unikać wszelkich ogłoszeń oferujących zakup opału w bardzo atrakcyjnej cenie. Należy też odmawiać zakupu, gdy sprzedający prosi o wpłacenie zaliczki. Najbezpieczniej jest zamawiać towar z płatnością przy odbiorze, zwłaszcza, że w grę wchodzą duże sumy pieniędzy. Warto też sprawdzić opinie na temat danego sprzedawcy. Jeśli ich nie będzie lub będą negatywne, koniecznie należy zrezygnować z zakupu i wybrać inną ofertę.

(KPP Giżycko)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze