Oszustwo na „BLIK-a”. Mieszkanka Giżycka straciła 2000 złotych

9

Użytkownicy BLIK-a muszą wzmóc czujność i z rozwagą reagować na wszelkie wezwania do zapłaty. W czwartek (08.10), policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na BLIK-a”.

Mieszkanka Giżycka poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na konto na portalu społecznościowym jej koleżanki, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy i udostępnienie kodu BLIK. Oszust tłumaczył, że potrzebuje opłacić zamówioną przesyłkę.

Pokrzywdzona nie weryfikując z kim tak naprawdę ma do czynienia, przekazała kody oszustowi. W ten sposób doprowadził ją do utraty 2 tysięcy złotych.

Oszustwo metodą na BLIK polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”.

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
westt

Następna naiwna . No cóż za głupotę się płaci !.

Koto

Mialem taka sama sytuacje ale kaplem sie odrazu zenktos sie podszyl pod kolezanke. Sprawa byla zgloszona na policje i nic z tym nie zrobili sprawca nie znalezony i umorzyli. To pewnie ten sam typek.

pytanie

Ja z innej beczki. Przeczytałem dzisiaj miesięcznik „Moje Giżycko” i musze szczerze powiedzieć, że za redaktora Bogusława było to duże lepsze wydawnictwo. Takie jest moje odczucie. Czy ktoś moze mnie oświecić dlaczego mój ulubiony dziennikarz nie radaguje już MG?

odpowiedz

Może popadł w niełaskę Pana W? tam tak jest, dobrze to dobrze, coś nie tak i wylatujesz

lokalny malkontent

A to to jeszcze wychodzi?

zigi

coś tam jeszcze wydają, ale kto to teraz redaguje to pojęcie nie mam

rikardo

No ja bym koledze 2 tysiaki przez neta nie pożyczył. Jakby chciał to zapraszam, pożyczę i spiszemy jakąś umowę przy tej kwocie. Proste