Oszuści na Facebooku.Włamują się na konta i wyłudzają pieniądze od Twoich znajomych

0

Oszuści podają się za Twoich znajomych na Facebooku i wyłudzają pieniądze. Warmińsko-mazurscy policjanci ostrzegają i apelują do mieszkańców o czujność.

Kryminalni z Braniewa wyjaśniają sprawę oszustwa, do którego doszło na jednym z portali społecznościowych. Wczoraj do jednostki Policji zgłosił się młody mężczyzna informując, że nieznany sprawca uzyskał dostęp do jego profilu. Co więcej, osoba ta podszywając się za użytkownika rozesłała do jego znajomych wiadomość z prośbą o dokonanie wpłaty określonej sumy na podane konto bankowe. Swoje działanie sprawca umotywował trudną sytuacją finansową. Jeden ze znajomych poszkodowanego odpowiedział na apel i wysłał 500 zł, by pomóc koledze. Mężczyzna nie wiedział, że ma do czynienia z oszustem. Właściciel profilu zorientował się, że doszło do przestępstwa, gdy znajomy zapytał, czy jego sytuacja uległa poprawie. Po tym, od razu przyszedł do policjantów.

Opisany schemat działania sprawców staje się coraz powszechniejszy. Przestępcy wykorzystują możliwości Internetu, by nielegalnie się wzbogacać. Co jest najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia cyberprzestępcy? Te zasoby sieciowe, za pośrednictwem których może mieć kontakt z największą liczbą użytkowników i uzyskać jak największe zyski. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy serfujący w sieci mają konto na portalu społecznościowym (coraz częściej nawet kilka kont). Ta sytuacja powoduje, że strony te cieszą się wielką popularnością pośród cyberprzestępców.

Jak ustrzec się przed takim działaniem przestępcy? Jak nie paść ofiarą oszustów w sieci?

Przede wszystkim użytkownicy kont na portalach muszą być czujni ! To właśnie brak ostrożności właścicieli kont jest główną bronią w rękach cyberprzestepców. Po drugie – gdy otrzymasz od znajomego podejrzaną wiadomość z prośbą o pilny przelew gotówki – zanim podejmiesz decyzję o przesłaniu pieniędzy koniecznie skontaktuj się osobiście z tym kolegą/koleżanką! Jeżeli okaże się, że była to próba oszustwa Twój znajomy powinien zmienić hasło i powiadomić Policję.

(JS)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze