Osobiście lub telefonicznie – masz wybór jak chcesz się umówić na wizytę

3

Potrzebujesz zarejestrować się do lekarza rodzinnego, ale nie możesz przyjść do przychodni osobiście? Nie ma takiej potrzeby. Placówka podstawowej opieki zdrowotnej musi zapewnić inne formy rejestracji, w tym także poprzez kontakt telefoniczny, czy elektroniczny.

W Warmińsko-Mazurskim OW NFZ od początku roku rozpatrzono 64 skargi dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Zaś w całym 2022 roku wpłynęło 110 skarg w tym zakresie. Najczęściej pacjenci skarżyli się na trudności w zarejestrowaniu się do lekarza.

Pacjent na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może zapisać się w godzinach pracy placówki (godz. 8:00-18:00) osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Przychodnia jest zobowiązana umożliwić rejestrację w wyżej wymienionych formach – informuje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w Olsztynie.

Pacjenci muszą mieć zapewnioną realną możliwość zapisania się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskania jego porady. Do tego zobowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Świadczenia powinny być udzielane pacjentom przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w możliwie najkrótszym terminie. W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki. W innych przypadkach świadczenia lekarza rodzinnego są udzielane w terminie uzgodnionym z pacjentem.

Sytuacje, w których  jesteśmy odsyłani do podjęcia kolejnej próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca. Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie na najbliższy wolny termin – mówi rzeczniczka NFZ.

W każdej sytuacji, w której pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zwrócić się do naszego oddziału wojewódzkiego NFZ albo zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii NFZ 800 190 590. Każdy taki sygnał jest szczegółowo wyjaśniamy – dodaje Magdalena Mil.

(Warmińsko-Mazurski OW NFZ)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
MANIO

one odkładają telefon i on dzwoni wieki
tutaj jest potrzeba zmiany personelu a nie technologii

dajko

Sukces! Dzwoniąc 23 sierpnia mam umówioną wizytę 2 października. No po prostu bosko. To plotki że trzeba czekać.

klient nasz Pan..

To graniczy z cudem jak się trafi na chumorzastą panią w rejestracji Centrum Masuria na Wodociągowej