Orzysz przeszkoli amerykańskich żołnierzy

0

Mazurska policja przeszkoli amerykańskich żołnierzy ze stacjonującej w Orzyszu batalionowej grupy bojowej NATO z zasad ruchu drogowego i innych obowiązujących w Polsce przepisów. Pierwsze zajęcia dla kadry oficerskiej zaplanowano po świętach wielkanocnych.

Jak powiedziała PAP podkom. Anna Szypczyńska z komendy powiatowej policji w Piszu, zajęcia rozpoczną się od przepisów ruchu drogowego. „Zależy nam, żeby amerykańscy żołnierze, poruszający się wozami bojowymi lub samochodami cywilnymi podczas przepustek, wiedzieli jakie są obowiązujące u nas prędkości, znali zasady dotyczące zakazu jazdy po alkoholu i tego, kiedy policjanci mogą zatrzymać prawo jazdy” – wyjaśniła.

Policjantka przypomniała, że mazurskie drogi „to nie autostrady”. Są trudne dla kierowców – wąskie i kręte, z dużą ilością przydrożnych drzew, rosnących blisko krawędzi jezdni. Zastrzegła jednak, że szkolenia będą wyłącznie teoretyczne i nie obejmują praktycznej nauki jazdy.

Żołnierze mają też poznać przepisy prawa wykroczeń i kodeksu karnego, w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa ich pobytu na Mazurach, zwłaszcza w wolnym czasie spędzanym poza koszarami. „Chcemy poinformować, za jakie wykroczenia można zostać u nas ukaranym, np. w przypadku spożywania alkoholu w miejscach ustawowo zakazanych, czy zakłócania porządku publicznego” – mówiła policjantka.

Policja zapewnia, że dotychczas nie było żadnych interwencji związanych z żołnierzami NATO, a planowane szkolenia mają wyłącznie charakter prewencyjny.

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

Według burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego, mieszkańcy miasta są przyzwyczajeni do obecności żołnierzy z państw NATO, którzy w przeszłości wielokrotnie uczestniczyli m.in. w ćwiczeniach Anakonda na miejscowym poligonie. „Ludzie cieszą się, że ci żołnierze kupują w naszych sklepach i restauracjach, że po prostu coś się dzieje i jest zainteresowanie Orzyszem w kraju” – ocenił.

Włodkowski powiedział PAP, że ze względu na obecność batalionowej grupy bojowej NATO właściciel miejscowej wypożyczalni samochodów sprowadził dodatkowo 20 aut. Żołnierzy do przyjazdu do siebie w czasie przepustek zachęcają pobliskie Giżycko i Mikołajki, rywalizujące o miano turystycznej stolicy Mazur. Władze Orzysza przygotowały specjalną aplikację w kilku językach, służącą do nawigacji. Ma to ułatwić żołnierzom samodzielne poruszanie się po okolicy.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze