Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta (WIDEO,ZDJĘCIA)

23

W czwartek 6 stycznia po raz dziewiąty ulicami Giżycka przeszedł Orszak Trzech Króli. 

Barwny pochód wyruszył spod kościoła św. Brunona na ul. Pionierskiej o godzinie 13:25, a następnie przeszedł ulicami: Kościuszki, 1 Maja, Olsztyńską i Nadbrzeżną do Kładki nad Kanałem Łuczańskim, gdzie ustawiona została Szopka Betlejemska.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku, w XII wieku Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech.

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ciemność

Od poniedziałku szpital stanie się covidovym.

m.k.

A mnie ciekawi skąd ponad dwa tysiące lat temu wzięli takie imiona? Kacper, Melchior,Baltazar no i ten Józef,co nie wiedział że ktoś mu żonę zapylił. Zresztą nieletnią.

Remik

Dajcie spokój, dobrze że ludzie mają gdzieś tego wirusa celebryte i spotykają się w takich grupach

m.k.

Jak ciebie dopadnie ów”celebryta” to nie kładź się pod respirator, pomodlić się wystarczy,prawda?

Remik

Z pewnością się nie położę. Tylko tymi respiratorami wielbiciele wirusa się zasłaniają. Po 2 latach tej śmiesznej pandemii nie znam nikogo kto trafił pod respirator a nawet chorował gorzej niż przy zwykłej grypie

m.k.

Pożyjemy, zobaczymy. Ale jeśli zajdzie potrzeba to nie blokuj innym możliwości.

cwaniak

Jeżeli palisz papierosy i zachorujesz na raka, spożywasz dużo cukru i zachorujesz na cukrzycę to tez nie blokuj kolejek w szpitalu i u lekarza.

m.k.

Lecz się, modlitwą. Na pewno pomoże. No i jeszcze różaniec. Nie zapomnij.

Polka

To masz szczęsie. ” Ta śmieszna pandemia” zabrała 2 moich znajomych. Może zgłoś się jako wolontariusz do szpitala na oddział covidowy. Pomożesz pielęgniarkom, bo chroby nie musisz się obawiać (przecież nie ma pandemi).

Abc

Chętnie. Ale czemu jako wolontariusz? Z pensja i 100 procentowym dodatkiem idę nawet jutro

Polka

Dlaczego tylko wolontariusz – to już odpowiadam. Nie masz kwalifikacji do leczenia chorych, ale zapewne przydarz sie do sprzatania, wynoszenia basenów i kaczek, sprzątania wymiocin, itp. To robią pielegniarki i taka pomoc się przyda!

cwaniak

a lekarze mają kwalifikację i co leczą covida? jak tak to czym?

Ola

Nie kładź się do szpitala bo zablokujesz miejsce

Dario53

Widzę , że nazwę ulicy Kościuszki zmieniono a mój wpis usunięto . „Dziękuję” administratorowi strony

kolo

Chiba byłeś wólgarny?

Dario53

Nic z tych rzeczy

Xyz

Skoro poprawili to chyba dobrze.