Ogromne zainteresowanie świadczeniem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

0

Wnioski na świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przyjmowane są od 2 września. Do 8 listopada w całym kraju wpłynęło 390 652 wniosków, z czego wydanych decyzji jest już ponad 142 tys. Na Warmii i Mazurach  złożono 17 975 wniosków, a oba odziały ZUS wydały 6086 decyzji. Wśród wydanych decyzji są decyzje odmowne i w sumie jest ich 502 (w oddziale w Elblągu 238, natomiast w oddziale w Olsztynie 264 decyzje). Główną przyczyną wydania decyzji nieprzyznających świadczenie, jest przekroczenie progu dochodowego.

O świadczenie uzupełniające mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem przez lekarza orzecznika. Gdy nie ma takiego orzeczenia to ZUS skieruje osobę na badanie lub wyda orzeczenie na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej. O dodatek mogą się też starać emeryci. Osoby, które ukończyły 75 lat dostają co miesiąc z ZUS dodatek pielęgnacyjny. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 500 zł netto. Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, kwota emerytury, renty lub świadczeń finansowanych ze środków publicznych jakie ma osoba wnioskująca o dodatek, nie może łącznie przekroczyć 1600 złotych. Ponowne ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego lub jego wysokości nastąpi w przypadku gdy zmianie ulegną okoliczności dotyczące jego ustalenia.

Do sporej części składanych wniosków, nasi klienci dołączali niezbędne orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika. W pozostałych przypadkach, lekarze orzecznicy wydawali orzeczenia zaocznie lub przeprowadzali badania- mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Prawa do świadczenia uzupełniającego nie mają osoby tymczasowo aresztowane lub odbywające karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Daj nam znać
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze