Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy

0

Co roku 1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. To przedsięwzięcie mające na celu popularyzację korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych.

  • Jak wskazują eksperci zapobieganie grypie chroni przed jej poważnymi powikłaniami.
  • Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy powstał, aby zmobilizować społeczeństwo do walki z grypą.
  • Data 1 października została wybrana nieprzypadkowo, tego dnia przypada również Dzień Seniora, a właśnie ta grupa osób znajduje się w jednej z grup ryzyka.

Grypa jest chorobą, która dotyka wielu osób każdego roku. Jesienią organizm musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniami, jakie stawia przed nim pogoda. Poranki są już chłodne, w ciągu dnia często świeci słońce, temperatura na zewnątrz spada, pojawiają się wiatr i deszcz. Taka huśtawka pogodowa sprzyja przeziębieniom czy zachorowaniom na grypę. Przed grypą możemy się jednak obronić.

Kiedy atakuje grypa?

Zachorowania pojawiają się sezonowo. Wzmożoną zachorowalność obserwuje się w okresie od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny. 

W naszym regionie szczyt zachorowalności na grypę przypada zwykle na początku roku. W ubiegłym sezonie najwięcej zachorowań odnotowano w styczniu (5 417), lutym (1 496) oraz marcu (3 714). W tym roku w analogicznym okresie grypę zdiagnozowano u 8 902 pacjentów, ale najwięcej przypadków wykryto w lutym (4 647) – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka W-M OW NFZ.

Wirus grypy najczęściej przenosi się drogą kropelkową w trakcie kontaktu z osobą zakażoną, chociaż zarazić można się też poprzez dotyk (wirus grypy może znajdować się również na skórze rąk, ale także na przedmiotach, których używała osoba chora).

Szczepienie na grypę – czy warto się szczepić?

Oczywiście, że warto. Grypą zarazić można się od osób, które potencjalnie wyglądają na zdrowe. Czasami wystarczy zwykły kontakt z osobą chorą, a nawet korzystanie z tych samych przedmiotów. Nie zawsze możemy uniknąć kontaktu z wirusem. I właśnie z tego powodu warto zaszczepić się przeciwko grypie, by zmniejszyć do minimum ryzyko zachorowania.

Szczepienie można wykonać w dowolnym momencie, a odporność na grypę organizm nabywa po 7–10 dniach od chwili szczepienia.

Jak prowadzone są szczepienia przeciw grypie w sezonie 2024/2025?

Aktualnie dostępne są szczepionki inaktywowane, podawane we wstrzyknięciu.

Szczepienia przysługują:

  • bezpłatnie – dzieciom (powyżej 6 miesiąca życia do ukończenia 18 lat), osobom w wieku 65+, kobietom w ciąży i połogu,
  • z 50% refundacją – dorosłym w wieku 18-64 lata.

Szczepienia są wykonywane w podmiotach leczniczych (szczepienia dla dzieci i dorosłych) i aptekach (szczepienia dla dorosłych).

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem dziecka prowadzi lekarz.

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może prowadzić: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, ratownik medyczny, itd.

Przed wykonaniem szczepienia potrzebna jest recepta.

(Warmińsko-Mazurski OW NFZ)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze