Ogniska, wianki i poszukiwanie kwiatu paproci. Za nami druga edycja „Nocy Świętojańskiej nad Ołowiem” [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Tomasz Suchta

W piątek, 23 czerwca w Rynie, na Plaży Miejskiej tłumnie zgromadzili się mieszkańcy i turyści, by wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Noc Świętojańska. Na gości czekały występy muzyczne, konkursy i widowiskowy teatr ognia.

Tegoroczna Noc Świętojańska nad Ołowiem była wydarzeniem pełnym atrakcji. Po uroczystym rozpoczęciu goście wysłuchali legendy o Kupale i Kostromie, a zaraz potem odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek. Trzy zwyciężczynie zostały zaproszone po odbiór nagród i do zaprezentowania własnych wianków przed publicznością.

Nie mogło również zabraknąć poszukiwań legendarnego kwiatu paproci, a dziewczynka, której udało się odnaleźć kwiat, również została przez organizatorów nagrodzona. Następnie tuż nad brzegiem jeziora wystąpiła grupa wokalna Klubu Seniora w Giżycku oraz zespoły- Ryńskie Wrzosy i Sterławiacy.

Nadszedł w końcu najbardziej wyczekiwany moment Nocy Świętojańskiej – rzucanie wianków na wodę i widowiskowy pokaz Teatru Ognia. Zgromadzona publiczność była zachwycona niezwykłym pokazem.

Organizatorem wydarzenia był Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie.

Noc kupały to święto, które pierwotnie było obchodzone przez pogańskich Słowian z różnych części Europy podczas letniego przesilenia, czyli podczas najkrótszej nocy w roku. Sobótka w tradycji ludowej kończyła cały cykl obrzędów, mając zapewnić powrót na ziemię „czasu życia”, a więc czasu urodzaju, miłości, dobrobytu i szczęścia. Palinocka była poświęcona żywiołom wody i ognia, a także związanych z nimi odpowiednio Słońca i Księżyca.

(PTS, fot. Piotr Tomasz Suchta)

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze