Od marca wzrosną nie tylko emerytury i renty

0

Z początkiem marca wszystkie emerytury i renty są waloryzowane. Wzrastają również świadczenia honorowe, wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat.

W naszym województwie mieszka 72 osoby, które pobierają świadczenia honorowe. Najstarsza-111 letnia, kobieta pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. Wśród osób, które przekroczyły ten zacny wiek jest również 110 letnia Pani z Olsztyna, mężczyzna 110 lat z Ełku oraz 109 letnia kobieta z Waplewa.

W tym roku przybędzie nam kolejnych 54 stulatków. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4003,88 zł, a za kilka dni zostanie podniesione do 4 294,67zł. Osoby, które ukończą sto lat po 1 marca, otrzymają świadczenia w nowej, wyższej kwocie. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

-Świadczenie honorowe jest przyznawane dożywotnio. Osoby, które pobierają renty lub emerytury z ZUS nie muszą składać wniosku. W przypadku osób, które nie pobierają tych świadczeń, z dniem ukończenia 100 lat muszą złożyć do nas wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze