Od czerwca nowe obowiązki pieszych i kierujących

0

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązki nie tylko na kierowców. Także i piesi będą musieli zastosować się do nowych zasad.

Od 1 czerwca według nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał – poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych:

– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego,

– ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Nowe rozwiązanie ma wymusić na kierowcach obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierowcy będą musieli stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię, zarówno dla pieszych znajdujących się na przejściu, jak również dla tych, którzy wchodzą na przejście.

Jednak przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie będzie dotyczył tramwajów. Droga hamowania przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego. Ponadto, rozszerzono dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Podsumowując, pieszy musi:

– zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas przechodzenia przez jezdnię, ale i w czasie wchodzenia na przejście,

– zwiększyć uwagę – tak żeby mógł ocenić sytuację na drodze i dostosować swoje zachowanie do sytuacji.

W tym czasie pieszy nie może korzystać z telefonu komórkowego!

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze