Od 1 października dowód rejestracyjny i OC mogą zostać w domu

3

Od 1 października br. wchodzą w życie zmiany w przepisach prawa ruchu drogowego. Kierujący nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu.

W dniu 1 października 2018 r. wchodzi w życie zmiana ustawy – Prawo o ruchu drogowym, wynikająca z art. 1 pkt 1 oraz 7-11, ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 957), dotycząca pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli.

Zmiany dotyczą przede wszystkim kierujących pojazdami zarejestrowanymi w Polsce, którzy od 1 października br. będą mieli obowiązek posiadania przy sobie i okazania na żądanie uprawnionego organu tylko dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem.

Kierujący nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu.

Weryfikacja danych o pojeździe oraz danych o jego dokumentach, a także dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC, będzie odbywała się w centralnej ewidencji pojazdów (CEP). Natomiast w przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, procedura ta będzie realizowana poprzez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu przedmiotowego dokumentu do centralnej ewidencji pojazdu (CEP).

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Stefan

Ja tam wolę wozić. Wiadomo jak to u nas, niby nie trzeba a co do czego za brak dokumentów będzie mandat

Katarzyna

To z pewnością ułatwienie dla kierowców, ale problem może się pojawić w razie kolizji. Nie mając potwierdzenia OC winnego kierowcy, ryzykowne będzie bowiem spisanie oświadczenia bez wzywania policji. Teoretycznie to, czy dane auto jest ubezpieczone, można sprawdzić za darmo po numerze rejestracyjnym w bazie UFG, ale baza ta jest nadal dość niekompletna.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

grzesiek

polise i tak od dawna mam z YU ma telefonie, ale z tym dowodem to duże ułatwienie