Obwodnica Giżycka zostanie rozbudowana

0

Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, zatwierdził Program Inwestycji dla rozbudowy obwodnicy Giżycka w ciągu drogi krajowej nr 59 (DK59). Prace nad dokumentacją potrwają do 2024 roku, a realizacja w systemie Projektuj i buduj – do roku 2026.

Zakres zadania i terminy realizacji

Istniejąca obwodnica Giżycka (ul. Obwodowa) ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją zakończonej w 2021 roku inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km.

Planowana inwestycja obejmie kolejne 1,5 km DK59 od wyżej wymienionego ronda w kierunku Wilkas. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2×2 i nośności 11,5 tony na oś.

Zakres inwestycji obejmie rozbudowę drogi do przekroju dwujezdniowego, budowę dodatkowych jezdni, obsługujących tereny przylegające do obwodnicy, budowę mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Prace przygotowawcze dla tej inwestycji przewidziane są na lata 2022-24, natomiast realizacja w systemie Projektuj i buduj na lata 2024-26. Szacunkowy łączny koszt inwestycji to około 70 mln zł.

Cel inwestycji

W związku ze wzrastającym natężeniem ruchu, które według GPR 2020 wyniosło na DK59 w Giżycku 15 373 pojazdów na dobę, głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez dostosowanie parametrów odcinka drogi krajowej nr 59 w Giżycku do obecnie wymaganych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rozbudowa obwodnicy poprawi parametry techniczne drogi oraz zwiększy przepustowość na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami lokalnymi. 

(źródło: GDDKiA Olsztyn) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze