Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0

We wtorek 1 marca odbędzie się specjalne spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Giżycku. Zapraszamy na godz. 11.00 do Klubu Garnizonowego przy ul. Mazurskiej 4. Zaplanowany jest wykład Renaty Gieczewskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz recytacja wierszy o Żołnierzach Wyklętych.

1 marca po raz kolejny odbędzie się również w Giżycku (Pasaż Portowy)Kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez wolontariuszy Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uchwalony został Ustawą 3 lutego 2011 roku, by przywrócić pamięć i oddać należną cześć tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

1 marca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Po raz pierwszy Dzień obchodzono w 60. rocznicę ich śmierci, 1 marca 2011 roku.

Oddajmy hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy dzielnie walczyli o wolną Polskę, najpierw z okupantem niemieckim, potem sowieckim oraz narzuconym Polsce siłą, reżimem komunistycznym. Ważne jest, by kolejne pokolenia upamiętniały poświęcenie „Żołnierzy Wyklętych”.

Do dziś nie znamy miejsc spoczynku wielu z nich, wciąż są odnajdywane bezimienne mogiły, a na poszukiwania, ekshumację i identyfikację zwłok wciąż potrzebne sa środki, dlatego też wolontariusze Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” prowadzą kwestę w dniach, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać o naszych bohaterach.

21

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze