O mikroplastiku w ramach projektu „Zero waste”

0

W Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku w ramach realizacji projektu „Zero waste” odbyły się wykłady na temat mikroplastiku i jego wpływu na środowisko.

W wykładzie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich oraz Panowie Wojciech Ogłuszka i Wojciech Kucfir z Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami. Informacje na temat mikroplastiku przedstawił doktorant z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (i jednocześnie absolwent ZSKŚiA) Piotr Jachimowicz.

O cząsteczkach z tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm można było nie tylko posłuchać, ale także je zobaczyć. Okazuje się, że są wszędzie i to dosłownie! Mikroplastik w wodzie unosi się na powierzchni, zasilając m.in. Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci.

Drobinki plastiku są też w śniegu na Antarktydzie i piaszczystym pyle z Sahary. Maleńkie i lekkie jak piórko unoszą się w powietrzu. Spadają z deszczem na ziemię. Kumulują się w glebach. Migrują między organizmami żywymi, które zjadają się nawzajem. Skoro znajdują się niemal wszędzie, trafiają również do żywności. Efekt? Każdego dnia nieświadomie karmimy nasze organizmy drobinkami tworzyw sztucznych.

(Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze