Nowy standard nadawania TV naziemnej. Będzie dofinansowanie do zakupu dekodera

1

Już w marcu przyszłego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ustawa pomoże właścicielom starszych odbiorników w dostosowaniu się do zmian.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się właśnie projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Kto może liczyć na wsparcie, jakie i kiedy?

Wkrótce w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo: etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie; etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie; etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie; etap 4: od 27 czerwca 2022 r. – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Dla części gospodarstw domowych – tych, które odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową (nie korzystają z telewizji kablowej lub satelitarnej), zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC). Chcemy im w tym pomóc.

Dofinansowanie na dekoder

„Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa – na poziomie 1 242 mln – 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych” – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je” – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

Zgodnie z założeniami ustawy – świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie.

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców!

W ostatnich miesiącach zaobserwowano wysyp ofert sprzedaży sprzętu, który już od marca 2022 roku nie będzie nadawał się do użytku. Oferowany sprzęt jest niezgodny z wymogami rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, co niestety nie powstrzymało nieuczciwych sprzedawców przed oferowaniem go klientom.

Ze względu na brak skuteczności działań opartych na współpracy z największymi platformami e-commerce zaproponowane zostały przepisy, które ukrócą proceder handlu urządzeniami niespełniającymi wymogów technicznych. W przypadku nieuczciwych sprzedawców – wprowadzają dotkliwe sankcje finansowe. Celem tych regulacji jest zapewnienie użytkownikom pełnych możliwości korzystania z nowych funkcjonalności telewizji naziemnej.

Kiedy i jak?

Wnioskowanie o nowe świadczenie będzie bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika – członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku – uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.

„W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace – tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu” – mówi minister Janusz Cieszyński.

(źródło: PAP MediaRoom)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Baran

I w ten prosty sposób powstanie lista posiadaczy odbiorników telewizyjnych. Abonament za 5 lat wstecz do zapłaty. Życzę powodzenia!!!
Hahahah