Nowy sprzęt na wyposażeniu „zawiszaków”

3

8 lipca na placu Piłsudskiego w Giżycku odbyło się uroczyste przekazanie kompanijnego modułu ogniowego Rak przez Ministra Obrony Narodowej żołnierzom 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich 15. GBZ.

W skład modułu wchodzi 8 moździerzy samobieżnych M120 Rak oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD. Obsługa moździerza liczy 4 osoby. Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak, zaprojektowano w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość od 8 do 12 km.

Podczas przekazania samobieżnych moździerzy Rak Minister Obrony Narodowej powiedział: „Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem są właśnie moździerze samobieżne RAK razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać przed chwilą. To polski produkt, to produkt najwyższej jakości”. Po uroczystym przekazaniu sprzętu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wspólnie z Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce zainaugurowali polsko-amerykański piknik na placu Piłsudskiego w Giżycku.

W czasie pikniku swój sprzęt i wyposażenie zaprezentowali żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa, 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Uczestnicy pikniku mieli okazję posilić się tradycyjną wojskową grochówka, a także spróbować propozycji kulinarnych przygotowanych przez żołnierzy amerykańskich. Po pikniku szef MON wraz ambasador USA spotkali się z polskimi amerykańskimi żołnierzami w Bemowie Piskim i zapoznali się z infrastrukturą Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, gdzie na co dzień stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: st. kpr. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
mirek

Panie Wojtku a ile Blaszczak zapłacił za wynajęcie plau ?

lenin bez czapki

a gówno zapłacił-

mieszkaniec

Partia Interesu Syjonu (PIS) płaci tylko żydom i judesejom