Nowy patron 41 Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty

0

41. Batalion Lekkiej Piechoty z Giżycka wchodzący w skład 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał imię por. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin” – jednego z najdzielniejszych żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Batalion otrzymał imię patrona, nadana została mu tradycja oraz nazwa wyróżniająca. Jest to kolejny batalion warmińsko – mazurskich Terytorialsów, mający swojego patrona, por. „Rekin” to bohater walk o niepodległość – oficer Armii Krajowej, zasłużony dla niepodległości Polski.

W wydarzeniu wzięli udział żołnierze, rodzina patrona, goście honorowi oraz mieszkańcy. W trakcie uroczystości przypomniany został życiorys porucznika Chmielowskiego i odczytana została decyzja o nadaniu jednostce jego imienia i pośmiertnym awansowaniu Kazimierza Chmielowskiego na wyższy stopień wojskowy.

Tego dnia zaplanowano mnóstwo ciekawych wydarzeń m.in. prelekcje Michała Ostapiuka – historyka i pracownika Delegatury IPN w Olsztynie, Huberta Sikorskiego wraz z grupą rekonstrukcyjną z 147. Pułku Piechoty.

W uroczystościach wziął udział żołnierz Armii Krajowej kpt. Edward Purkiewicz ps. „Błyskawica”, członek organizacji „Sokół”, skazany w 1952 roku na 15 lat więzienia. Odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

„Nadanie imienia patrona por Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin” naszemu batalionowi jest próbą zachowania go w pamięci, jako bohatera, który oddał życie za wolność ojczyzny” – podsumował ppłk Robert Markiewicz, dowódca batalionu.

Każdy z patronów batalionów wchodzących w skład 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady OT odwołuje się do tradycji Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych. Mając jednak na uwadze terytorialny charakter formacji, kandydatów na patronów żołnierze szukają wśród bohaterów wywodzących się z pobliskich regionów. por. Kazimierz Chmielowski ps. „Rekin” urodził się 23 sierpnia 1925 r. w Żabińcach w woj. Tarnopolskim. Pochodził ze starego rodu szlacheckiego. Jego najsłynniejszym przodkiem był św. Adam Chmielowski, znany jako Brat Albert. Od 1943 r. walczył na Wileńszczyźnie, w oddziale partyzanckim kpt. Gracjana Fróga „Szczerbca”, od wiosny 1945 roku bił komunistów na Białostocczyźnie, najpierw u mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a następnie, w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, pod komendą kpt. Romualda Rajsa „Burego”. 16 lutego brał udział w największej bitwie antykomunistycznego podziemia w rejonie Mazur w miejscowości Gajrowskie. W bitwie pod Orłowem dowodził patrolem, który powstrzymał atak oddziału LWP. Uniemożliwił w ten sposób otoczenie i zniszczenie stacjonujących w sąsiedniej wsi głównych sił 3. Brygady walczących z NKWD. W bitwie tej zginął między innymi jego kolega z Wileńszczyzny – por. Włodzimierz Jurasow „Wiarus”, który przeszkodził mu w popełnieniu samobójstwa we wrześniu 1945 r.

„Rekin” jako partyzancki dowódca zapisał wspaniały szlak bojowy, w walce wykazywał się wręcz fanatyczną odwagą i był wielokrotnie odznaczany. Latem 1946 r. zakończył działalność partyzancką i próbował żyć normalnie w rzeczywistości komunistycznego państwa” – relacjonuje historyk IPN Michał Ostapiuk.

Oficer Armii Krajowej por. Kazimierz Chmielowski był sądzony w procesie pokazowym w dniach 19 – 27 września 1949 r. Obok niego na ławie oskarżonych zasiadł jego były dowódca Romuald Rajs ps. „Bury” – to jego zeznania doprowadziły UB na trop „Rekina”. Chmielowski został zamordowany w białostockim więzieniu strzałem w tył głowy 1 kwietnia 1950 roku. Miejsce pochówku pozostaje nieznane, jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Giżycku.

Uroczystość była również okazją do wręczenia przez ppłk Tomasza Pietruczuka, zastępcę dowódcy 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyróżnień. Obchody zakończone zostały złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona, następnie odbyła się defilada wojskowa.

Wszystko zaczęło się w maju 2018 r. 

Założeniem funkcjonowania 41. Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty jest wsparcie lokalnej społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków. Batalion stacjonuje od 5 lat. Obecnie służy w nim ok. 630 żołnierzy. Docelowo ma liczyć 700 żołnierzy. Od chwili formowania odbyło się 25 szkoleń wyrównawczych oraz 41 szkoleń podstawowych.

Dowódcy 41blp w Giżycku:

  • 2018 – 2020 – ppłk Artur Tomaszewski
  • 2020 – 2021 – ppłk Tomasz Pietruczuk
  • 2021 – 2022 – ppłk Adam Książak
  • 2022 – ppłk Robert Markiewicz

Nie zwlekaj i złóż dokumenty już dziś! Ostatni dzwonek! Wakacje za pasem – zgłoś się na „Wakacje z WOT”! W tym roku przewidziane są dwa terminy szkoleń w ramach programu “Wakacje z WOT”. Pierwszy to okres od 7 do 22 lipca, natomiast drugi termin to czas od 4 do 19 sierpnia.

Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z naszym rekrutrem – https://rekruterzy.terytorialsiwp.mil.pl/ ! Wniosek o powołanie możesz złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

(Anna Tunkiewicz, specjalista ds. Komunikacji 41 Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze